Spis treści
Zapewnienie ciepła w domu to jedno z kluczowych zagadnień, o których należy pamiętać podczas budowy lub remontu naszych czterech ścian. Na jakie rozwiązania warto się zdecydować? Poniżej przedstawiamy przegląd dostępnych instalacji, które dają komfort i przyjemność spędzania czasu w domu, nawet w najbardziej mroźne dni.
Skuteczne ogrzewanie dla domu i mieszkania
Aby utrzymać komfort codziennego życia w domu lub mieszkaniu, koniecznie trzeba zainstalować odpowiedni system ogrzewania, w pełni dostosowany do warunków – sposobu docieplenia budynku, jego wielkości, a także potrzeb domowników. Z jakich rozwiązań możemy skorzystać?
Tak zwane ogrzewanie miejskie
W miastach sporo osób korzysta z ciepła dostarczanego z elektrociepłowni, których głównym zadaniem jest wytwarzanie energii elektrycznej. Ciepło stanowi swego rodzaju produkt uboczny całego procesu, który można jednak wykorzystywać do celów grzewczych. Jest ono dystrybuowany do mieszkań z pomocą rurociągów, a tam rozprowadzane instalacją do grzejników, zamontowanych w poszczególnych pomieszczeniach.
Dlaczego warto z niego korzystać? Jest to rozwiązanie wygodne i praktyczne, które nie wymaga od domowników dodatkowego zachodu, a koszty takiego ciepła są jednymi z najniższych na rynku.
Niestety, na tego typu komfort mogą sobie pozwolić zazwyczaj wyłącznie mieszkańcy centrów dużych aglomeracji, w których zabudowa jest na tyle zwarta, że tworzenie całej infrastruktury zewnętrznej jest opłacalne dla miasta.
Innym problemem jest całkowita zależność od elektrociepłowni, która uruchamia dostarczanie ciepła do mieszkań, gdy na zewnątrz jest zimno przez dłuższy czas. Sprawia to, że nie możemy liczyć na podwyższenie temperatury w domu, jeśli sezon grzewczy jeszcze się nie rozpoczął.
Różne oblicza centralnego ogrzewania
Najpopularniejszym rozwiązaniem w domach jest system centralnego ogrzewania, składający się z pieca, połączonego systemem rur z grzejnikami. Ciepło jest najczęściej dystrybuowane za pośrednictwem gorącej wody, która podnosi temperaturę grzejników, przekazujących je dalej do powietrza w pomieszczeniach.
Kocioł bywa zasilany paliwem różnego typu. Może być nim gaz, elektryczność, paliwa olejowe lub stałe (np. drewno lub węgiel). Pozwala to na ogrzanie całego domu, na dokładnie takim poziomie, jaki jest optymalny dla domowników. Nie trzeba przy tym oglądać się na miejskie instytucje. Możemy podnieść temperaturę dokładnie wtedy, kiedy chcemy.
Tego typu instalacje mają jednak również wady. Należy nieustannie troszczyć się o zapewnienie paliwa do pieca, które też trzeba mieć gdzie przechowywać. Z kolei niektóre rozwiązania, jak piece na prąd, są również dość drogie, ze względu na wysokie ceny prądu. W tym ostatnim przypadku stajemy się też zależni od elektrowni. W chwili gdy dochodzi do wielogodzinnej awarii, jesteśmy pozbawieni nie tylko światła, ale i ciepła.
Ogrzewanie elektryczne w rozmaitych wersjach
Innym pomysłem na ogrzewanie elektryczne są nowoczesne systemy, bazujące na podczerwieni. Tego typu oszczędne i praktyczne rozwiązania propaguje firma Econovli.pl.
Możemy wybierać pomiędzy promiennikami naściennymi lub foliami i matami, które można położyć pod nawierzchnię podłogową albo w ścianach.
Ogrzewanie tego typu jest proste i stosunkowo tanie w instalacji, a także nie generuje wysokich kosztów eksploatacyjnych. Dodatkowo, pozwala na ogrzanie tylko pojedynczych pomieszczeń. Instalacja jest czysta, nie wymaga dużego zaangażowania ani uciążliwych, regularnych prac konserwatorskich.
Fale magnetyczne nie podgrzewają powietrza, a wyłącznie przegrody i przedmioty, które napotykają na swojej drodze. Dlatego system jest zdecydowanie bardziej wydajny. Pozwala nawet na znaczące obniżenie opłat za energię elektryczną.
W przypadku gdy sama podczerwień nie jest wystarczająca do ogrzania całego pomieszczenia, warto pomyśleć o hybrydowych produktach, które również znajdują się w ofercie Econovli.pl. Łączą one zalety ogrzewania radiacyjnego z tradycyjnymi systemami konwekcyjnymi.
Jakie ogrzewanie wybrać do domu?
Trudno wskazać jedno, optymalne rozwiązanie dla wszystkich typów budynków. Wszystko zależy od naszych możliwości finansowych, dostępnej przestrzeni, a także uwarunkowań lokalowych. Do zdecydowanie najtańszych opcji należy ogrzewanie z sieci miejskiej oraz piece centralnego ogrzewania na węgiel lub drewno. Niestety, nie wszędzie są one dostępne, a niektóre miasta wprowadziły nawet zakaz stosowania paliw stałych ze względów ekologicznych.
Ciekawym rozwiązaniem zdają się instalacje bazujące na podczerwień oraz systemy hybrydowe, które są naprawdę skuteczne, zapewniając nam niezależność oraz swobodę ustawiania temperatury w zgodzie z naszymi prywatnymi upodobaniami. Mogą one stanowić dobrą i przyszłością opcję, pozwalającą na skuteczne ogrzewanie naszych domów i mieszkań – ekologicznie i oszczędnie.

Cześć wszystkim! Nazywam się Adrian. Jestem szczęśliwym mężem i ojcem. A to jest historia jednej z największych przygód w naszym życiu – budowy upragnionego domu.
My w domu mamy ogrzewanie podłogowe wodą, a do jej ogrzewania wykorzystujemy pompę ciepła powietrze-woda od LG. Planujemy do tego w ciągu kilku najbliższych lat zainwestować w panele fotowoltaiczne, żeby dodatkowo obniżyć koszty prądu. Myślę, że to świetna sprawa, szczególnie dla osób, dla których ważna jest ekologia.
Reklama
My mamy CO zasilane piecem węglowym. Do tej pory jest to chyba najbardziej sprawdzona metoda ogrzewania, generująca najmniejsze koszta. oczywiście wszystko zależy od ceny węgla, ale o to nie muszę się martwić. Kupuję węgiel w Wesołej, gdzie Panowie wszystko zapakują i dowiozą w bardzo korzystnej cenie. Nie wiem, czy zmiana ogrzewania byłaby opłacalna.
Kolejna reklama, która nic nie wnosi.