Czas niezbędny do montażu klimatyzacji może się różnić w zależności takich czynników jak rodzaj klimatyzacji, rozmiar pomieszczenia i stopień skomplikowania instalacji. Kolejną kluczową kwestią jest odległość dzieląca jednostkę zewnętrzną od wewnętrznej (w przypadku klimatyzacji typu split).

Etapy montażu klimatyzacji

Proces montażu klimatyzacji składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest inspekcja i pomiar pomieszczenia, które mają na celu dopasowanie odpowiedniej wydajności i miejsca montażu urządzenia. W domach, mieszkaniach, pokojach hotelowych i biurach najczęściej montuje się klimatyzację typu split, czyli dwa połączone ze sobą urządzenia. Jedno z nich jest montowane na zewnątrz budynku (np. na dachu, na balkonie lub do ściany). Z kolei jednostka wewnętrzna jest montowana do sufitu lub do ściany. Kolejny etap obejmuje połączenie elektryczne sprzętów. Dodatkowo jednostki są ze sobą połączone przy pomocy specjalnych rurek, w których będzie znajdował się czynnik chłodniczy.

Testy szczelności i wydajności układu chłodzącego

Po podłączeniu klimatyzacji do sieci elektrycznej, instalatorzy przeprowadzają testy obejmujące m.in. szczelność wszystkich połączeń oraz wydajność. Ponadto w trakcie testów sprawdza się prawidłowość działania dodatkowych funkcji oraz system odprowadzania skroplin. Montaż klimatyzacji może trwać jeden, dwa, a nawet kilka dni roboczych. Tak duża rozpiętość czasu wynika z faktu, że praktycznie każdy montaż jest inny. Dodatkowo w trakcie pracy mogą pojawiać się przeszkody, np. w postaci konieczności przewiercania bardzo twardych materiałów budowlanych.

Oprócz tego, czas montażu może być wydłużony ze względu na konieczność zmiany prowadzenia przewodów elektrycznych i rurek, z powodu instalacji elektrycznych lub hydraulicznych. Bezpieczne instalowanie jednostki zewnętrznej niekiedy wymaga użycia podnośnika koszowego, którego dostępność jest przeważnie ograniczona. Im więcej trudności technicznych, tym montaż klimatyzacji będzie dłuższy.

5/5 - (2 votes)