Po pierwsze – upodobania użytkownika szafy

Szafa powinna być praktyczna i wygodna, co każdy z nas może rozumieć nieco inaczej. Właśnie dlatego przed wyborem szafy zadaj sobie kilka pytań, które pozwolą Ci lepiej dopasować mebel do potrzeb jego użytkownika lub użytkowników:

  • Ile osób ma korzystać z szafy? Odpowiedź na to pytanie dotyczy nie tylko wymiarów szafy, ale również jej wyposażenia. Przy dwójce użytkowników dobrym pomysłem będzie wydzielenie osobnych stref, które mogą różnić się wielkością, a także dodanie dodatkowych relingów pozwalających przechowywać ubrania na dwóch poziomach. W kobiecej szafie może przydać się osobna przestrzeń na sukienki, a w męskiej – strefa przeznaczona na spodnie.
  • W jakim wieku jest użytkownik szafy? „Dorosła” szafa zdecydowanie różni się od dziecięcej. Meble dla najmłodszych często są niższe i prostsze w budowie, ponieważ ubranka dziecięce rzadko wymagają wieszania na wieszakach. W pierwszych latach życia szafę zastąpić mogą pojemne komody, w których znajdą się poskładane ubranka, a na ich szczycie przestrzeń dla przewijaka. Gdy maluch podrośnie na tyle by móc ubierać się samodzielnie, wysokość półek powinna być dopasowana do jego wzrostu.
  • Co ma pomieścić szafa? To pytanie w tle ma sezonowość – wraz ze zmianą pór roku zwykle wymieniamy zawartość szafy zgodnie z panującym sezonem. Ubrania nienoszone w danej chwili również trzeba przechować – jeśli chcemy zrobić to w szafie, w jej konstrukcji muszą znaleźć się dodatkowe schowki. Szafa może być również miejscem przechowywania butów, pościeli czy bagaży, jeśli nie przewidujesz miejsca na nie w innych miejscach w domu.

Po drugie – przestrzeń i rozmiar

Zanim wybierzesz szafę, poznaj wymiary przestrzeni, w której ma się znaleźć. Pod uwagę weź nie tylko wymiar ścian, ale również otoczenie mebla, a przy ustalaniu wymiarów pamiętaj, że szafa musi również swobodnie się otwierać i pozwolić na wygodne przeglądanie jej zawartości. 

Podstawowe wymiary, których potrzebujesz, to oczywiście szerokość, wysokość i głębokość szafy. Mebel musi być na tyle pojemny, by zmieścić wszystko, co chcesz w nim przechować, ale zarazem nie powinien zdominować pomieszczenia swoimi rozmiarami.

Pomiar musi uwzględnić również drzwi, jeśli decydujesz się na model otwierany. To coraz częsty wybór, ponieważ dzięki nim można mieć bieżący wgląd w całą zawartość szafy. Jeśli chcesz zaoszczędzić przestrzeń, nowoczesne szafy wnękowe (galeria) i wolnostojące są wyposażone w drzwi przesuwne. To świetne rozwiązanie do małych pomieszczeń, ponieważ nie wymagają dodatkowej przestrzeni do otwierania.

Po trzecie – materiały i jakość wykonania

Solidnie wykonana szafa będzie dobrze służyć przez lata. Wśród polecanych materiałów znajduje się lite drewno, płyty MDF lub wysokiej jakości płyty laminowane. Zwróć uwagę na wykończenie krawędzi – powinny być dobrze zabezpieczone, co zwiększy trwałość mebla. Równie ważne są zawiasy i mechanizmy przesuwne. Powinny być ciche, trwałe i płynne, a o ich trwałości świadczyć może gwarancja producenta na te elementy. 

Kolejną istotną kwestią jest staranne wykonanie wyposażenia wewnętrznego. Wybieraj szafy z solidnymi półkami, wytrzymałymi drążkami na wieszaki oraz wysokiej jakości prowadnicami w szufladach. Zwróć uwagę na solidność dna szuflad lub konstrukcji koszy, jeśli mają znaleźć się w szafie.

Wybór nowoczesnej szafy wnękowej wymaga przemyślenia wielu aspektów – od rozmiaru i funkcjonalności, przez materiały po budżet. Jeśli cenisz jakość, sprawdź ofertę Galerii Wnętrz Domar.

 

Artykuł sponsorowany

Rate this post