Drewniane okna to ponadczasowe rozwiązanie, które cieszy się bardzo dużą popularnością. Taka stolarka pasuje zarówno do klasycznych, jak i rustykalnych domów. Okna nie tylko pięknie się prezentują, ale dodatkowo wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami technicznymi. Osoby, które decydują się na taki rodzaj stolarki muszą mieć jednak świadomość, że aby cieszyć się jej atrakcyjnym wyglądem i właściwościami przez lata, trzeba pamiętać o regularnej konserwacji i renowacji. Czy naprawa okien drewnianych jest droga i jakie czynności można wykonać samodzielnie?
Najważniejsze informacje na temat naprawy okien drewnianych
Na początek należy zaznaczyć, że wiele podstawowych czynności związanych z renowacją okien nie powinno sprawiać problemu, nawet osobom początkującym. Dzięki temu sporo usterek można naprawić na własną rękę. Jest to korzystne rozwiązanie nie tylko z finansowego punktu widzenia. Samodzielna kontrola pozwala na bieżąco sprawdzać w jakim stanie jest stolarka. W bardziej zaawansowanych przypadkach najlepiej od razu wezwać fachowców.
Naprawa okien drewnianych we własnym zakresie jak najbardziej jest możliwa. Czynności, które bez większego wysiłku wykonamy sami to m.in. wymiana elementów okuciowych, np. klamek, osłonek i zawiasów. Kolejne na liście są okucia. To właśnie one najczęściej ulegają awarii. Jest to bezpośrednio związane z ich stanem czystości oraz ilością pyłków, które osadzają się na powierzchni. Informacje o tym jak wyregulować okucia w danym modelu okien znajdują się zwykle na stronie producenta lub w kartach gwarancyjnych produktów.
Naprawa okien drewnianych – co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?
We własnym zakresie można przeprowadzić malowanie profili drewnianych. Jeśli zauważymy, że powłoka lakiernicza zaczyna odchodzić, to znak, że potrzebna jest renowacja. Jakie czynności warto zlecić profesjonalnej firmie? Przede wszystkim wymianę i naprawę szyb zespolonych. Należy też wezwać fachowców jeśli dojdzie do pęknięcia lub odkształcenia profilu ramy. Są to jednak dość rzadkie przypadki i tylko one będą nas dość dużo kosztować.
Cześć wszystkim! Nazywam się Adrian. Jestem szczęśliwym mężem i ojcem. A to jest historia jednej z największych przygód w naszym życiu – budowy upragnionego domu.