Sprężone powietrze obecnie jest bardzo pożądane i ma szerokie spektrum zastosowania. Jest to w pełni zrozumiałe, biorąc pod uwagę fakt, że to medium uznawane jest za czyste i ekologiczne. Jednak nie tylko czystość sprężonego powietrza wpływa na pracę układów pneumatycznych, lecz także duże znaczenie ma reduktor ciśnienia powietrza. Co warto wiedzieć na jego temat?

Reduktor ciśnienia powietrza – zasada działania w układzie pneumatycznym

Regulator ciśnienia powietrza pełni bardzo ważną funkcję. Przede wszystkim ma za zadanie utrzymać stałe ciśnienie w układzie pneumatycznym. Warto tutaj zauważyć, że zawór może redukować ciśnienie w zakresie od 0 do 12 barów. Dzięki obniżeniu ciśnienia wyjściowego do wartości ustawionej na manometrze można uzyskać pożądane właściwości sprężonego powietrza. Jednocześnie reduktor ciśnienia powietrza utrzymuje stałą wartość ciśnienia na wyjściu i to niezależnie od wahań ciśnienia wejściowego. Jest jeszcze alternatywa dla takiego rozwiązania, a mianowicie filtroreduktor. Można określić go mianem kombinacji reduktora ciśnienia oraz filtra sprężonego powietrza. Wybierając tego typu urządzenie, zawsze należy stawiać na renomowanych producentów, a więc wybrać taki model, który posiada odpowiednią certyfikację. Oczywiście to nie wszystkie parametry, na które trzeba zwrócić uwagę. Warto jeszcze odpowiedzieć sobie na pytanie: na jakim ciśnieniu będzie pracował reduktor ciśnienia powietrza? W tym przypadku trzeba wziąć uwagę zarówno ciśnienie dolotowe do zaworu, jak i wylotowe. Reduktor powietrza musi mieć średnicę otworów idealnie dopasowaną do rur instalacyjnych. Sama zasada działania reduktora pneumatycznego jest bardzo prosta, a mianowicie urządzenie pobiera energię na wejściu i to w takiej ilości, aby zapewnić jej stały poziom. Nie ma tutaj znaczenia wielkość zużycia po stronie wyjściowej. Ma to szczególnie duże znaczenie wszędzie tam, gdzie występują duże wahania ciśnienia w sieci i aparaturze pneumatycznej. Biorąc pod uwagę zasadę działania, łatwo jest odpowiedzieć na pytanie: jak ustawić reduktor ciśnienia powietrza. Warto jeszcze zwrócić uwagę na budowę takiego urządzenia. Oczywiście poszczególne elementy w różnych urządzeniach mogą się od siebie różnić, biorąc pod uwagę producenta czy też stopień skomplikowania samego urządzenia. Jednak poszczególne podzespoły zazwyczaj są takie same. Reduktor sprężonego powietrza zbudowany jest z zaworu pilotowego oraz zaworu odcinającego. Bardzo ważnym elementem jest wskaźnik zdławienia wkładu. Duże znaczenie ma też zawór redukcyjny pneumatyczny wlotowy, a także zawór regulacji ciśnienia powietrza wylotowy. Za bezpieczeństwo w dużej mierze odpowiada wkład filtracyjny, ale też uszczelki, które zapobiegają wypływaniu medium. Dopełnieniem budowy tego urządzenia jest manometr i pojemnik oleju.

Bezpieczeństwo rzecz najważniejsza –  o czym pamiętać podczas montażu reduktorów ciśnienia?

W układach pneumatycznych może występować naprawdę duże naprężenie, dlatego też trzeba zadbać  by reduktor ciśnienia sprężonego powietrza był właściwie zamontowany. Należy to zrobić w dedykowanych mocnych uchwytach, jednocześnie trzeba pamiętać, aby przewody były poprawnie doprowadzone, ale też umieszczone na gwintach pojemnika kondensatu. Wszystkie te prace powinny być wykonane przez uprawnioną do tego celu osobę, która posiada wiedzę oraz doświadczenie. Nie można zapominać, że wszelkiego rodzaju czynności serwisowe nie mogą być wykonywane w strefach, gdzie istnieje potencjalne ryzyko wybuchu. Nawet podczas montażu czy serwisowania urządzeń zasilanych energią elektryczną może dojść do iskrzenia, które może być z kolei punktem zapalnym i spowodować wybuch. Rzeczywiście wszelkiego rodzaju montaż, demontaż czy naprawa reduktora ciśnienia powietrza wymaga fachowej wiedzy.

Zastosowanie reduktora powietrza

Reduktor ciśnienia powietrza ma naprawdę szerokie spektrum zastosowania. Zdecydowanie trudniej jest znaleźć branżę, gdzie takie urządzenia nie są wykorzystywane, niż taką, w której są stosowane. Na pewno reduktor ciśnienia powietrza  z zaworem regulującym ciśnienie powietrza może ratować życie. Wszędzie tam, gdzie konieczne jest podanie tlenu niezbędne jest zastosowanie reduktorów, które zapewnią jego odpowiednie ciśnienie. W turystyce, a dokładnie w butlach tlenowych dla płetwonurków stosowane są regulatory ciśnienia. Reduktor ciśnienia powietrza wydaje się niepozornym elementem, jednak może wpływać także na efektywność pracy w rolnictwie. Ma zastosowanie w urządzeniach spryskujących. Dochodzi w nich do zjawiska różnicy ciśnień. Dzięki temu odpowiednia ilość nawozów zostaje doprowadzona do roślin bez ich marnowania.

5/5 - (1 vote)