Inwestorzy, którzy decydują się na budowę domu, muszą w trakcie prac podjąć wiele istotnych decyzji. Część z nich dotyczy doboru odpowiednich materiałów budowlanych. Wiele uwagi trzeba poświęcić m.in. pokryciu dachowemu. Jak się okazuje, wiele osób stawia na wykończenie dachu wykonane z paneli blaszanych. Czy to faktycznie dobry pomysł?

Jakie rodzaje pokryć dachowych są najchętniej wybierane?

Producenci oferują wiele materiałów, które można wykorzystać do krycia dachów. Do najczęściej wykorzystywanych zalicza się m.in. dachówkę ceramiczną. Jest to materiał znany od setek lat i wybierany np. przy renowacji i odświeżaniu dachów na starych i zabytkowych budynkach. Innymi rozwiązaniami, które chętnie wykorzystują inwestorzy, są np. dachówki bitumiczne oraz betonowe. Coraz większą popularnością cieszą się również pokrycia dachowe wykonywane z blachy. Tutaj też jest kilka opcji do wyboru. Dla uzyskania efektu wizualnego zbliżonego do dachówki możliwe jest wykorzystanie blachodachówki. Ciekawym rozwiązaniem jest też panel na rąbek oraz blacha falista czy trapezowa.

Pokrycie z paneli blaszanych – czym się wyróżnia?

Panele blaszane montowane na rąbek zyskują na popularności wśród inwestorów i architektów z wielu względów. Przede wszystkim wskazuje się na ich elegancki i prosty wygląd. Dzięki czemu pasują zarówno do budynków o nowoczesnej, jak i klasycznej bryle. Nadają dachowi ponadczasowy, minimalistyczny wygląd. Jednak to nie jedyna zaleta tego rozwiązania. Blacha taka jest odpowiednio zabezpieczona przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dzięki temu wnętrze domu jest chronione przed deszczem i innymi opadami. Sama powierzchnia dachu pozostaje też odporna na korozję. Warto wspomnieć również o tym, że blacha w połączeniu z odpowiednio wykonanym ociepleniem będzie tworzyć dobrą izolację dla wnętrza budynku oraz że zarówno sam materiał, jak i montaż dostępne są w przystępnych cenach, co pozwala na ekonomiczne wykończenie dachu.

Kiedy pokrycie dachu z blachy jest dobrym rozwiązaniem?

Pokrycie dachu to dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy inwestorowi zależy na tym, aby wykończyć dach estetycznie i jednocześnie przy zoptymalizowaniu wydatków związanych z zakupem i budową. Jest to też propozycja dla osób, którym zależy na materiale, którego wygląd jest ponadczasowy i który przez lata nie straci swoich właściwości oraz nie wyjdzie z mody. Z uwagi na to, że blacha jest lekka, można ją stosować praktycznie przy każdym rodzaju konstrukcji, gdyż nie będzie jej obciążać. Z drugiej jednak strony trzeba pamiętać o tym, żeby przed podjęciem decyzji o pokryciu dachu blachą sprawdzić, jakie warunki pogodowe najczęściej panują w regionie, w którym stawiany jest dom. Przy częstych i silnych wiatrach warto wybrać nieco cięższe pokrycie dachu.

Rate this post