Niektórzy żartują, że nigdy nie będzie dobrego momentu na gruntowny remont łazienki. Bez względu na wielkość pomieszczenia i zakres prac, wykończenie łazienki zawsze jest dużym przedsięwzięciem i powoduje utrudnienia dla domowników. Kiedy warto pomyśleć o remoncie i jak zaplanować wszystko, by uniknąć niedogodności?

Remont łazienki – najczęstsze przyczyny 

Ludzie decydują się na remont z różnych powodów. W przypadku łazienki oprócz chęci odnowienia przestarzałego designu i wprowadzenia zmian poprawiających komfort domowników, dochodzą także inne, poważne przyczyny losowe. Są to między innymi problemy z przeciekającą instalacją, niesprawną wentylacją pomieszczenia czy pojawiającym się grzybem i pleśnią. W takiej sytuacji nie mamy zwykle wyboru i remont łazienki należy wykonać jak najszybciej, zanim dojdzie do eskalacji. 

 

Bardzo często przyczyną, dla której ludzie decydują się na wykończenie łazienki jest dyskomfort związany z korzystaniem z pomieszczenia. Jeśli łazienka jest źle zaprojektowana, a sprzęty niewygodne w użyciu, warto wprowadzić kilka gruntownych zmian, by to zmienić i poprawić jakość swojego codziennego życia. Wówczas pole do popisu ma nie tylko ekipa remontowa, ale często również projektant lub architekt wnętrz, który pomoże dobrać najlepsze rozwiązania. 

 

Chęć remontu może być także podyktowana nadmiernym zużyciem wody, które może wynikać z przestarzałych sprzętów. W końcu remont łazienki to między innymi układanie płytek, biały montaż oraz wymiana armatury. Nowoczesne baterie oraz spłuczki często są wyposażone w różnego rodzaju systemy ograniczające zużycie wody. W ten sposób nie tylko można zmniejszyć rachunki, ale także zacząć żyć bardziej ekologicznie

 

Kiedy zdecydować się na remont łazienki? 

 

Ze względu na uciążliwość, z jaką wiąże się remont łazienki oraz konieczność radzenia sobie przez kilka dni bez dostępu do prysznica, umywalki oraz toalety, dobrze jest odpowiednio zaplanować całe przedsięwzięcie. Pora roku nie ma większego znaczenia – większość prac remontowych wewnątrz mieszkania można z powodzeniem wykonywać zarówno w lecie, jak i zimą. Większość osób decyduje się jednak na ten krok w okresie wczesnej wiosny bądź lata. To dogodne rozwiązanie zwłaszcza dla rodzin z dziećmi, które mogą spędzić ten czas na kolonii czy wyjeździe za miasto. Warto mieć jednak alternatywę w postaci znajomych, rodziców bądź sąsiadów, którzy użyczą swojej łazienki lub pozwolą przenocować kilka dni remontu. 

Należy również przygotować się na dużą ilość gruzu oraz pyłu, który wiąże się z wymianą i układaniem płytek w łazience, a także hałasy, które temu towarzyszą. Warto zaplanować tego typu prace w takim okresie, by były one jak najmniej uciążliwe dla domowników oraz sąsiadów. Wszystkich zainteresowanych dobrze jest wcześniej ostrzec o swoich planach osobiście, lub wywieszając stosowne ogłoszenie. 

Rate this post