Basen rozporowy to doskonały kompromis między niewielkimi basenami dmuchanymi, a drogimi basenami stelażowymi, dlatego też cieszy się on dużą popularnością wśród osób chcących korzystać z basenu w upalne dni w swoich ogrodach. Jeśli Ty także właśnie kupiłeś basen ogrodowy rozporowy i planujesz jego rozstawienie, zapoznaj się z naszym poradnikiem, w którym znajdziesz praktyczne wskazówki jak wykonać to poprawnie.

Gdzie ustawić basen rozporowy w ogrodzie?

Zanim jeszcze basen rozporowy stanie w Twoim ogrodzie, trzeba wybrać dla niego odpowiednie miejsce. Teren, na którym będzie rozkładany basen rozporowy, musi być przede wszystkim płaski, tak aby znajdująca się w nim woda wywierała równomierny nacisk na ścianki z każdej strony. Dodatkowo warto, aby znajdował się on w nasłonecznionym miejscu, które uprzyjemni korzystanie z niego. Wokół basenu powinno zostać pozostawione około 1,5 metra przestrzeni, która z jednej strony ułatwi rozkładanie basenu rozporowego oraz jego składanie po sezonie, natomiast z drugiej zapewni do niego swobodny dostęp podczas korzystania z niego. Ponadto miejsce do rozkładania basenu najlepiej, aby znajdowało się w niedalekiej odległości od źródła prądu, który będzie potrzebny do podłączenia filtrów czy pompki elektrycznej. 

Rozkładanie basenu rozporowego krok po kroku

Rozkładanie basenu rozporowego wymaga zastosowania się do odpowiedniej kolejności wykonywanych czynności, a także zaangażowania dwóch osób. Dzięki temu nie tylko przebiegnie ono sprawnie, ale także zapewni, że rozstawiony basen będzie w pełni bezpieczny podczas jego użytkowania. 

Krok pierwszy — ułożenie maty basenowej 

Pierwszym krokiem, który należy wykonać przed rozłożeniem basenu rozporowego, jest ułożenie specjalnej maty basenowej na podłożu. Zapewni ona skuteczną izolację dna basenu od podłoża, zapobiegnie przetarciom i uszkodzeniom oraz gniciu pod nim trawy. Przed rozłożeniem maty basenowej, warto natomiast wyjąć basen rozporowy z opakowania oraz położyć go na słońcu. Dzięki temu materiał, z jakiego jest on wykonany, stanie się elastyczny

Krok drugi — rozłożenie basenu rozporowego w wyznaczonym miejscu

Po ułożeniu maty basenowej pora na rozłożenie basenu rozporowego. Należy w pierwszej kolejności znaleźć otwory przeznaczone pod montaż pompy filtrującej oraz zawór odpływu, a następnie umieścić je w stronę, w którą chcemy, aby po sezonie została spuszczona woda z basenu. Po wykonaniu tego należy rozłożyć basen w równomierny sposób na macie kołnierzem skierowanym do góry oraz podłączyć pompę filtrującą, a w przypadku jej braku otwory na nią zamknąć za pomocą zatyczek dodawanych do zestawu wraz z basenem. 

Krok trzeci — pompowanie kołnierza basenu rozporowego

Kolejny krok to napompowanie kołnierza basenu rozporowego. Można to wykonać za pomocą pompy ręcznej lub elektrycznej. Należy jednak pamiętać o pozostawieniu wolnego miejsca, które zapewni przestrzeń powietrzu, gdyż podczas jego nagrzewania przez promienie słoneczne będzie ono zwiększało swoją objętość. 

Krok czwarty — napełnianie basenu rozporowego wodą

Ostatni etap zakańczający rozkładanie basenu rozporowego to napełnienie go wodą. Przed tym, warto jednak jeszcze raz sprawdzić, czy otwory na pompę filtrująca są na pewno zatkane a zawór spustowy dokładnie zakręcony. Samo napełnianie basenu rozporowego najlepiej rozpocząć od wypełnienia jego niecki na wysokość około 3 centymetrów. Pozwoli to upewnić się, że basen jest właściwie wypoziomowany, a woda nie przelewa się w nim samoistnie na jedną ze stron. Jeśli tak się dzieje, należy poprawić ustawienie basenu, tak aby znajdująca się w nim woda wypełniała równomiernie całe jego dno. Po tej czynności można przystąpić ponownie do napełniania basenu rozporowego wodą. Bez względu na to, jak basen rozporowy jest duży, ilość znajdującej się w nim wody nie powinna przekraczać około 80% wysokości ścianki. W przypadku niektórych modeli wysokość ta dodatkowo zaznaczona jest za pomocą specjalnych linii. 

Napełniony wodą basen rozporowy jest już w pełni gotowy do użycia. Przed pierwszym skorzystaniem z niego warto jednak zadbać o włączenie pompy filtrującej, która zapewni odpowiednią jakość wody. Tego typu pompy filtrujące, podobnie jak i wysokiej jakości baseny rozporowe oraz przeznaczone do nich akcesoria znaleźć można w sklepie Intexmarket.pl, który jest oficjalnym dystrybutorem marki Intex 

Podsumowując, rozkładanie basenu rozporowego może przebiec szybko i sprawnie, o ile zostanie dla niego wybrane odpowiednie miejsce w ogrodzie oraz zostanie ono wykonane w odpowiedniej kolejności. Dzięki tym dwóm elementom już po około godzinie można cieszyć się gotowym do użytkowania basenem rozporowym.

Rate this post