Spis treści
Kompresor to urządzenie przydatne niemal w każdym domu i warsztacie. Ma wszechstronne zastosowanie, gdyż służy nie tylko do pompowania kół, ale również, po podłączeniu odpowiednich akcesoriów, do malowania, szlifowania albo czyszczenia różnych powierzchni. Jeśli chcesz kupić kompresor, sprawdź, czym kierować się, aby wybrać najlepszy model.
Rodzaje kompresorów – jaki wybrać?
W kategorii maszyny i urządzenia budowlane znajdziesz różne rodzaje kompresorów. Jednym z nich jest tłokowy, inaczej wyporowy. Działa w ten sposób, że powietrze w zbiorniku gromadzi się dzięki tłokowi umieszczonemu w cylindrze.
Kompresor tłokowy to popularne urządzenie, gdyż wyróżnia się:
- prostą obsługą;
- dobrym stosunkiem jakości do ceny;
- wszechstronnym zastosowaniem – możliwość podłączenia wielu narzędzi pneumatycznych, jak wkrętarka czy klucz pneumatyczny.
Minusem może być spory hałas podczas pracy, dlatego warto wybrać model z wyciszeniem. Możesz kupić kompresor:
- bezolejowy, w którym tłok wykonano z materiału zmniejszającego tarcie – zalety to: niewielka waga, cicha praca oraz brak możliwości zanieczyszczenia wydmuchiwanego powietrza olejem; wśród wad znajduje się mniejsza wytrzymałość i krótki czas pracy;
- olejowy – tłok jest smarowany olejem, dlatego sprzęt może działać dłużej i wydajniej, jest również bardzo trwały; podczas eksploatacji należy pamiętać o wymianie filtra oleju oraz osuszacza powietrza.
Kompresor bezolejowy świetnie sprawdzi się w warunkach domowych, gdy trzeba na przykład wyczyścić zakurzone narzędzia. Z kolei olejowy jest przeznaczony do wymagających zadań, w tym warsztatowych. W takim wypadku znajdzie zastosowanie również sprężarka śrubowa, która zasysa powietrze za pomocą 2 spiralnych wirników. To urządzenie o dużej wydajności, które jest zwykle wykorzystywane w zakładach blacharskich czy produkcyjnych.
W marketach OBI, które oferują szeroki asortyment kompresorów, znajdziesz również mini sprężarki. Do tej kategorii zaliczają się kompaktowe urządzenia bezzbiornikowe czy pistolety do przedmuchiwania. Za ich pomocą możesz na przykład uzupełnić powietrze w kołach samochodu lub roweru.
Kupujemy kompresor – jakie parametry są najważniejsze?
Jeśli interesuje cię kompresor, sprawdź jego pojemność, wydajność oraz ciśnienie robocze. Zwróć również uwagę na silnik, w tym pod kątem mocy i tego, jaki napęd zastosowano.
Pojemność zbiornika
W przypadku zastosowań domowych w zupełności wystarczy 25–50 l. Z kolei podczas bardziej wymagających prac, w tym lakierowania samochodu, może być potrzebne 150–200 l. Jeszcze większa pojemność jest konieczna w zakładach przemysłowych.
Pamiętaj, że kompresory o dużej pojemności są ciężkie i duże. Ogranicza to ich mobilność oraz sprawia, że zajmują wiele miejsca.
Wydajność
Wydajność kompresora mierzy się w litrach na minutę. Im większa, tym szybciej przeprowadzisz założone prace. Musisz ją dostosować do rodzaju wykonywanych zadań oraz zapotrzebowania narzędzi pneumatycznych na powietrze. W warunkach domowych wystarczy wydajność na poziomie około 200 l/min.
Maksymalne ciśnienie robocze
Musisz zwrócić uwagę na ten parametr, gdyż za niskie ciśnienie uniemożliwia wykonanie prac. Z kolei zbyt duże sprawia, że nie zostanie w pełni wykorzystany potencjał urządzenia.. Jeśli interesuje cię kompresor samochodowy do domu, wystarczy 6 barów. W warsztatach mechanicznych oraz zakładach wulkanizacyjnych czy przemysłowych potrzebny będzie sprzęt o ciśnieniu od 6 do 15 barów.
Silnik i napęd
Podstawowym parametrem pracy silnika kompresora jest moc. Do podstawowych zastosowań typu pompowanie kół czy praca z niewielkimi narzędziami pneumatycznymi wystarczą 2 KM. Urządzenia o mocy minimum 3–5 KM będą ci potrzebne, gdy chcesz szlifować czy piaskować powierzchnie.
Weź pod uwagę również napęd:
- spalinowy jest przeznaczony do wymagających zadań;
- bezpośredni, w którym silnik elektryczny przenosi obroty bezpośrednio, znajdzie zastosowanie przy pracach hobbystycznych
pasowy – działa za pomocą paska, przyda się, gdy używasz sporo narzędzi pneumatycznych.
Kompresory do różnych zastosowań – jaki sprzęt wybrać?
Jeśli chcesz kupić kompresor, pod uwagę weź jego przeznaczenie. W przypadku:
- napompowania opon, materacy czy piłek wystarczy mini kompresor zasilany z gniazdka zapalniczki samochodowej o wydajności od 30 do 150 l/min i ciśnieniu do 10 barów;
- czyszczenia narzędzi albo elementów architektury ogrodowej, malowania ścian bądź lakierowania karoserii kup sprężarkę bezolejową z ciśnieniem 8 barów i wydajnością około 180 l/min;
- szlifowania i polerowania przyda się kompresor olejowy o wydajności około 200 l/min i ciśnieniu 8 barów;
- piaskowania wybierz sprzęt o wydajności powyżej 500 l/min i ciśnieniu na poziomie 6–8 barów.
Bez względu na to, do czego użyjesz kompresora, przed zakupem sprawdź, czy ma funkcjonalne rozwiązania. Przykłady to: duże, czytelne manometry, reduktor ciśnienia i zawór bezpieczeństwa.
Warto wyposażyć się w wysokiej jakości akcesoria do kompresorów. Na przykład gdy chcesz samodzielnie wymienić koła w samochodzie, potrzebny będzie klucz pneumatyczny. Pamiętaj, aby kupić wąż i przyłącze, które pozwolą dostarczyć powietrze do urządzenia pneumatycznego.