Ostatni boom budowlany spowodowany niskimi stopami procentowymi sprawił, że buduje się dużo i wszędzie. Każdy wie, że budowa domu to pasmo nieustannych wyborów. Jednym z takich decyzji jest wybór rozwiązań dachowych. Najczęściej stosowanych w Polsce rozwiązań mamy dwa. Więźba tradycyjna to drewno wykonywane według specyfikacji projektowej i składane na wymiar. Wiązary dachowe to przygotowywane w fabrykach kratownice montowane przy pomocy dźwigu na placu budowy. Drugie rozwiązanie wydaje się bardziej kosztowne. Czy jest tak w rzeczywistości ? Oto zalety takiego rozwiązania.

Czym jest prefabrykowany system dachowy?

Rozwiązanie na które stawia coraz większa liczba osób. Wiązary dachowe to specjalnie przygotowana więźba dachowa w fabryce specjalizującej się w obróbce drewna. Dach przyjeżdża na naszą budowę już w gotowych elementach, dzięki czemu jego montaż jest prosty, łatwy i przyjemny. Do jego produkcji wykorzystywane jest maszynowo suszone drewno pochodzące głównie z zagranicznych upraw leśnych, najczęściej krajów skandynawskich. Takie drewno o kategorii C-24 produkowane w technologii Mitek pozwala na używanie go nawet na rozpiętość do 30 metrów szerokości. Umożliwiają to zastosowane specjalne płytki kolczaste, które montowane są w miejscach wyznaczonych przez specjalne systemy komputerowe. Dlatego też należy wybierać profesjonalne firmy produkujące wiązary dachowe, posiadający własną bazę inżynierów budownictwa oraz niezliczoną liczbę realizacji.

Co wyróżnia wiązary dachowe od tradycyjnej więźby?

Dzięki specjalnie wyliczonym cięciom zużycie materiału potrzebnego do kratownicy jest dużo mniejsze niż przy więźbie tradycyjnej. Oprócz dużej oszczędności finansowej za towar najwyższej jakości i czas potrzebny do jego montażu to nie jedyne zalety gotowego systemu prefabrykowanego. Co jeszcze wyróżnia tego typu rozwiązania ?

  • idealne wysuszenie materiału – drewno potrzebne do produkcji wiązarów dachowych jest suszone komorowo. Dzięki temu poziom wilgotności gotowego produktu utrzymuje się na stałym poziomie 17-18 procent.
  • bardzo dobrze zabezpieczone – produkt gotowy dzięki procesowi produkcji pozbywa się ewentualnych nieproszonych gości w materiale m.in. korników. Dodatkowo drewno poddawane jest specjalnym maszynowym procesom impregnacji, co gwarantuje bezpieczeństwo przed grzybami, pleśniami oraz szkodnikami
  • wysokiej jakości połączenia – jak już było wspomniane, specjalny system komputerowy wylicza miejsca łączeń. Odbywają się one za pomocą profesjonalnych blach montażowych, zwanych inaczej płytkami kolczastymi.
  • krótki czas realizacji – obecny boom budowlany sprawił, że dobrej jakości drewno na więźbę jest trudno dostępne. Wiązary dachowe ten problem nie dotyczy, ponieważ produkcja odbywa się cały czas. W związku z tym system realizacji jest ograniczony do minimum. Ponadto nie musimy oczekiwać na ekipę cieśli, ponieważ towar w trakcie dostarczenia na miejsce budowy jest w tym samym momencie montowany na dach.

wiazary-lodz-kasmo

  • mniejsze zużycie materiału – wspomniane wcześniej zużycie materiału związane jest również z mniejszymi przekrojami. Dzięki specjalnym obliczeniom komputerowym i technologii kratownicy nie potrzebne są tak grube belki dachowe.
  • indywidualny projekt – każda konstrukcja kratownicy wykonywana jest pod konkretnego klienta. Dzięki temu mamy pewność, że wykonana więźba prefabrykowana będzie solidna i trwała. Poza tym możemy dostosować rozwiązania do własnych upodobań, bez koniecznych zmian w urzędzie budowlanym
  • duża dokładność konstrukcji – profesjonalne firmy produkujące wiązary dachowe korzystają z wysokiej jakości rozwiązań informatycznych. Tym samym mamy pewność, że nasz dach będzie perfekcyjnie wykonany.

Co zrobić, aby mieć na dachu wiązary dachowe?

Projekty zaprojektowane pod wiązary dachowe to rzadkość na polskim rynku. Większość gotowych rozwiązań zaprojektowanych jest na strop monolityczny. W celu zmiany należy rozpytać projektanta wykonującego nam adaptację projektu do warunków lokalnych o taką możliwość. Wszystko zależy od polityki wydziałów budowlanych. Dla jednych taka zmiana wymaga naniesienia poprawek w dokumentacji, a inne uważają to jako zmianę nieistotną. Prawo budowlane nieustannie zmienia się i samemu ciężko nadążyć nad nimi. Ponadto montaż gotowych kratownic wymaga dźwigu. Ciężki sprzęt wymaga odpowiednio przygotowanej drogi dojazdowej, a ewentualne jej wykonanie należy do inwestora.

Ewentualna decyzja użycia wiązarów dachowych należy do Ciebie.

Rate this post