Kuchnia to miejsce, w którym wykonuje się pracę. Odpowiednia aranżacja tego rodzaju miejsca powinna tę pracę ułatwić. Jak urządzić kuchnię z wyspą posiadająca zlewozmywak?

Kuchnia z wyspą – co to za rozwiązanie?

Kuchnia z wyspą to świetna przestrzeń do przygotowywania posiłków, a także popularny projekt w domach na całym świecie. Wyspa kuchenna zapewnia dodatkowe miejsce do pracy i miejsca do przechowywania, a dla wygody może nawet zawierać zlew dwukomorowy. Jednak wiele kuchni nie ma wyspy – co więc mogą zrobić właściciele domów, jeśli chcą ją mieć?
Po pierwsze, muszą zastanowić się, gdzie zmieści się zlew jednokomorowy. Typowy zlew instaluje się bezpośrednio przed powierzchnią kuchenną na wyspie. Pozwala to łatwo myć naczynia podczas gotowania i utrzymywać powierzchnię roboczą w czystości. W razie potrzeby łatwy jest również dostęp do narzędzi kuchennych bezpośrednio nad zlewem. Ponadto umieszczenie zlewozmywaka poza kuchnią ogranicza hałas, który będzie on wytwarzał podczas przygotowywania.

Wyspa kuchenna ze zlewem i zmywarką to dwa urządzenia, które mogą być bardzo wygodne w czyszczeniu, jeśli znajdują się obok siebie, ponieważ nie ma w tym przypadku potrzeby przenoszenia brudnych lub mokrych naczyń ze zlewu do całej kuchni. Warto zaznaczyć, że montaż zmywarki czy też zlewu wymaga nieco pracy i najlepiej zaplanować ją na etapie projektowania kuchni. Instalacja hydrauliczna powinna być tak ułożona, aby woda wchodziła i wychodziła z kuchni w odpowiednich miejscach.

Zlew na wyspie – jakie są zalety?

Kuchnie z wyspą oferują wiele korzyści zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Tego rodzaju aranżacja optycznie otwiera pomieszczenie, rozjaśnia wnętrze i pozwala na wspólne gotowanie. Pozwala to również na uzyskanie większej ilości miejsca do pracy, a także przechowywania. To także dobre miejsce na montaż podstawowego wyposażenia kuchni, takiego jak zlewozmywak kuchenny, płyty grzewcze czy też zmywarki. Swobodny dostęp ze wszystkich stron ułatwia pracę i pozwala na pracę kilku osób (w tym samym czasie), jednocześnie zmniejszając odległość między urządzeniami.

Zlewozmywaki kuchenne wyspowe to przede wszystkim idealne rozwiązanie do otwartych pomieszczeń, a także przestronnych kuchni. Trzeba jednak przeprowadzić odpowiednią organizacje. Nie chcemy przecież, aby nasze naczynia piętrzyły się w zlewie. W związku z tym gąbki, płyny powinny być ograniczone do minimum i schowane w szafce pod kuchenką. W takim przypadku dąży się do minimalizmu. Wygodnym rozwiązaniem jest zamontowanie na wyspie zlewozmywaka. W tym przypadku minimalne wymiary wyspy to 60 × 90 cm, ale lepsza jest długość 60 × 120 cm lub też 120-180 cm, jeśli służy również jako blat roboczy.

Instalacja zlewozmywaka w kuchni z wyspą

Ważne jest, aby zarówno zlewozmywaki, jak i krany były doskonałej jakości. W związku z tym nie ma znaczenia, czy posiadamy kuchnię z wyspą, czy pod ścianą. Zlewozmywak jednokomorowy czy też dwukomorowy na przykład granitowy to świetna inwestycja. Kuchnia z wyspą wyposażona w tego typu zlew będzie służyć bardzo długo. Ponadto będzie miała niekwestionowane walory estetyczne. Wielkość powierzchni tego rodzaju zlewu powinna być dostosowana do wielkości kuchni z wyspą. Warto dodać, że wybierając sprzęt, należy m.in. zwrócić uwagę na jego funkcjonalność.

Kuchnie z wyspą posiadające zlew są nie tylko piękne do oglądania, ale również bardzo łatwe w użyciu. Nie musimy w tym przypadku odwracać się od reszty rodziny, aby przyłączyć się do rozmowy w sąsiednim pokoju lub rzucić okiem na bawiące się dzieci podczas zmywania. Warto zaznaczyć, że umieszczenie zlewu na wyspie zmniejsza także odległość między strefą zmywania czy też strefą gotowania.

5/5 - (1 vote)