Jeżeli w domu urządzasz osobną toaletę, to nawet to niewielkie pomieszczenie może być praktyczne i stylowe. Istotne znaczenie ma tutaj dopasowanie białego montażu do dostępnej przestrzeni użytkowej, ale i zadbanie o wykończenie podłogi oraz ścian toalety. Oczywiście wcale nie trzeba tutaj stawiać na płytki ceramiczne. Poznajcie nasze rady, jak wykończyć toaletę.

Jak wykończyć ściany i podłogi w toalecie? 

Zanim zaczniesz wykańczać toaletę, najpierw zrób dobry projekt. Już na etapie budowy domu i prowadzenia instalacji wodno-kanalizacyjnej należy zaplanować, gdzie znajdzie się miska WC, a gdzie umywalka. Jeżeli chcesz zaoszczędzić miejsce w małej toalecie, to zdecyduj się na montaż podtynkowy armatury i ceramiki łazienkowej. Oczywiście elementy podtynkowe muszą zostać zamontowane, jeszcze zanim położysz płytki czy innego rodzaju wykończenie na ścianach. Stelaż podtynkowy toalety należy odpowiednio dobrać do rodzaju WC. W tym przypadku świetnie sprawdzają się stelaże podtynkowe Geberit, które można łatwo zabudować. Stelaż trzeba dobrać w zależności od tego, czy ma on się znaleźć w zabudowie klasycznej, czy lekkiej.

Po zamontowaniu i zabudowaniu stelaża można przejść do wykończenia ścian. Podobnie należy zrobić w przypadku podtynkowego montażu umywalki czy baterii umywalkowych. Przed zamontowaniem poszczególnych elementów trzeba zatem położyć płytki ceramiczne czy też pomalować ściany. Alternatywą dla łazienki w płytkach może być zastosowanie płyt z betonu architektonicznego. Takie rozwiązanie sprawdzi się, gdy toaleta ma mieć loftowy charakter. Na posadzce w łazience mogą z kolei znaleźć się panele winylowe, które świetnie imitują powierzchnię drewna. W ten sposób powstanie nietuzinkowa aranżacja łazienki. Na podłodze w łazience sprawdzi się także posadzka z żywicy epoksydowej. Można nawet pokusić się o posadzkę żywiczną 3D. Oczywiście w tym przypadku trzeba zaangażować doświadczonych fachowców, którzy wcześniej wykonywali tego rodzaju zlecenia. Na ściany i podłogi nadadzą się też płytki ceramiczne, ale zamiast klasycznych proponujemy spieki kwarcowe, które umożliwiają wykonanie cienkich spoin, dzięki czemu aranżacja prezentuje się jednolicie, a łazienka nie wymaga częstego odświeżania fug. 

Jaka ceramika i armatura łazienkowa pozwoli urządzić praktyczną i stylową toaletę? 

W toalecie tak naprawdę nie może zabraknąć dwóch elementów, a mianowicie miski WC oraz umywalki. Miski WC bez kołnierza będą praktycznym wyborem. Dzięki temu czyszczenie toalety będzie znacznie łatwiejsze, bo zanieczyszczenia nie będą wnikać w zakamarki. Oczywiście tutaj konieczne jest dobranie odpowiedniego zestawu podtynkowego i spłuczki, aby nie dochodziło do chlapania wody z toalety przy spłukiwaniu. Miska WC Roca Gap w połączeniu z zestawem podtynkowym Geberit świetnie się sprawdzi. Wisząca toaleta pozwala zaoszczędzić miejsce, a jednocześnie ułatwia sprzątanie podłogi w toalecie. Wybierając takie elementy, warto również zdecydować się na szczotkę wiszącą do WC umieszczoną na wygodnej wysokości. Warto akcesoria toaletowe dobrać choćby pod kolor wykończenia ścian toalety albo armatury łazienkowej. Miska Roca Gap powinna być wyposażona w deskę toaletową samoopadającą.

Jeżeli chodzi o umywalkę, to sprawdzi się wisząca montowana zarówno na śrubach, jak i na stelażu podtynkowym. Oczywiście umywalka może być również montowana nablatowo lub podblatowo. Model bez widocznych rantów, a także przelewu łatwiej utrzymać w czystości. Nad taką umywalką warto umieścić szafkę z lustrem lub wiszące duże lustro, gdy ceramika łazienkowa jest zamontowana na szafce z szufladami. Obok strefy umywalkowej trzeba jeszcze umieścić wieszak na ręczniki. Nie można też zapominać o praktycznym i stylowym oświetleniu. Rzecz jasna, podobnie jak w przypadku przyłączy instalacji wodno-kanalizacyjnej, także instalację elektryczną i miejsca montażu lamp trzeba zaplanować wcześniej. Nad lustrem powinna znaleźć się podłużna, linearna lampa. W suficie można umieścić stylowy chromowany plafon, pasujący do aranżacji.                      

Rate this post