Spis treści
Planujesz budowę domu albo remont mieszkania? Nawet niewielkie prace wykończeniowe wiążą się z powstawaniem odpadów pobudowlanych i poremontowych. Nie wolno wrzucać ich do pojemnika na odpady komunalne. Aby legalnie pozbyć się gruzu, trzeba zamówić specjalny kontener. Dowiedz się, jaki rodzaj pojemnika zarezerwować, aby skutecznie pozbyć się odpadów, nie narażając na konsekwencje prawne.
Czym jest gruz?
Do gruzu zalicza się surowce odpadowe powstałe w wyniku rozbiórek, przeróbek czy remontów. Obejmuje on rozkruszone i potłuczone materiały budowlane, takie jak m.in. pustaki, kafelki, dachówki, cegły, ceramikę czy posadzki. Wrzucenie gruzu do zwykłych pojemników na śmieci grozi konsekwencjami finansowymi – mandatem w wysokości nawet do 5000 zł. W przypadku uszkodzenia śmieciarki podczas wsypywania tego rodzaju odpadów poniesiesz również koszty naprawy pojazdu. Ponadto nielegalny wywóz i składowanie odpadów budowlanych także grozi wysoką grzywną, a nawet karą pozbawienia wolności. Dlatego tak ważny jest legalny i bezpieczny wywóz gruzu. Można to zrobić, zamawiając kontener w wyspecjalizowanej w tym zakresie firmie.
Rodzaj kontenera na gruz
W zależności od rodzaju odpadów, których chcesz się pozbyć, możesz zamówić dwa rodzaje kontenerów: na gruz czysty oraz na śmieci zmieszane. Do pierwszego modelu wrzucisz gruz betonowy i ceglany czysty, z ewentualną niewielką ilością kamieni, piasku, gleby, glazury, dachówki lub tynków. W kontenerze na odpady zmieszane umieścisz natomiast wymieniony wcześniej gruz oraz inne śmieci, których nie włożysz do zwykłego kosza, np. butelki PET, złom, szklane butelki i opakowania oraz płyty kartonowo-gipsowe. Co istotne, zawartość dodatkowych śmieci nie może przekroczyć 5% całości załadunku.
Pojemność pojemnika na odpady budowlane
Poza rodzajem kontenera ważny jest też dobór jego właściwej wielkości. Ustal zatem gabaryty odpadów budowlanych. Klasyfikacja pojemników pod względem objętości jest równa wielkości remontowanego pomieszczenia bądź obszaru. Na przykład, kontener o wielkości 1,7 m3 nadaje się do składowania pieców kaflowych, płytek ceramicznych albo kafli, a pojemnik 2,7 m3 jest odpowiedni do zebrania gruzu powstałego w wyniki niedużego remontu, np. podczas kucia ścian. Kontener 4,7 m3 pozwala na zapakowanie odpadów powstałych podczas kapitalnego remontu mieszkania, a 6 m3 – remontu dużych mieszkań, apartamentów, małych domów jednorodzinnych bądź domków letniskowych. Pojemniki 8 m3 i – największy model – 16 m3 służą do wywozu odpadów budowlanych i sprawdzają się na większych placach budowy.
Wywóz gruzu – Poznań i okolice
Jeśli chodzi o wywóz gruzu, podobnie jak inne duże lub mniejsze miasta, oferuje wiele możliwości w tym zakresie. Wyspecjalizowane firmy dostarczają kontenery o różnych wielkościach, przeznaczone na gruz czysty lub zmieszany. Wybierając usługodawcę, zwróć uwagę na asortyment kontenerów, jaki proponuje, a także terminy, w jakich może dostarczyć, a następnie zabrać wypełniony pojemnik.