Dobrze zaprojektowana kuchnia umożliwia nie tylko łatwe i wygodne przygotowanie posiłków, ale też lepszą jakość życia. Podczas jej urządzania warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach, takich jak ergonomia, estetyka czy bezpieczeństwo. Nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź nasze wskazówki.

Urządzanie kuchni – zastanów się, jakiego efektu oczekujesz

Zanim przejdziesz do urządzania kuchni, zastanów się, jaki efekt Cię interesuje. Przede wszystkim warto pomyśleć nad stylem, w jakim chcesz wykończyć to pomieszczenie. Czy wolisz nowoczesny, vintage, a może skandynawski? Sprawdź różne inspiracje na specjalistycznych blogach, by wybrać ten, który Ci najbardziej odpowiada.

Następnie warto przejść do przygotowania podłoża. Najpopularniejszymi posadzkami są płytki ceramiczne odporne na zarysowania i wilgoć, jednak wiele osób decyduje się też na panele drewniane. Wybierz kolor w zależności od planowanego stylu oraz wielkości pomieszczenia. Jasne barwy optycznie powiększą Twoją kuchnię.

Ergonomia na pierwszym miejscu

Kuchnia to miejsce, gdzie przebywa się bardzo często – przygotowuje się tam jedzenie i często też spożywa posiłki z całą rodziną. Dlatego też pomieszczenie to powinno być urządzone tak, by było funkcjonalne i oferowało łatwy dostęp do wszystkich zakamarków. Najłatwiej tego dokonać dzieląc przestrzeń na 5 stref:

  • Strefa zapasów – lodówka, zamrażarka oraz szafki, w których będziesz przechowywać produkty niewymagające chłodzenia, jak np. kawa rozpuszczalna.
  • Strefa przechowywania – w tej części powinny znajdować się garnki, naczynia, sztućce, małe AGD i wszystkie inne niezbędne kuchenne przyrządy.
  • Strefa przygotowywania – miejsce, w którym będziesz przygotowywać swoje posiłki.
  • Strefa gotowania – miejsce na kuchenkę, piekarnik i np. mikrofalówkę.
  • Strefa zmywania – zlewozmywak, zmywarka oraz kosz na śmieci.

Tutaj warto też wspomnieć o trójkącie roboczym. Jego wierzchołkami są lodówka, zlewozmywak oraz kuchenka. Powinny znajdować się jak najbliżej siebie. Istotna jest też wysokość blatów i szafek – idealna to 85-95 cm nad podłogę, jednak warto wziąć pod uwagę wzrost każdego domownika i postawić na kompromis.

Salon z aneksem kuchennym – czy to dobry pomysł?

Nowocześnie urządzone mieszkania często mają otwartą kuchnię, połączoną z salonem. W takiej sytuacji warto zastosować układ w literkę “L”, czyli szafki oraz blaty umieścić we wnęce. Pozwoli to na stworzenie funkcjonalnego pomieszczenia, ze sporą strefą relaksu. 

Otwarta kuchnia ma swoje zalety, jak i wady. Przede wszystkim zyskuje się więcej przestrzeni, co jest ważne głównie w małych mieszkaniach. Wśród wad warto wymienić hałasowanie – podczas gotowania nie zawsze jest cicho, co może przeszkadzać innym domownikom, np. oglądającym film. Ponadto wszelkie zapachy i opary znajdą się również w salonie.

Jak urządzić kuchnię – podsumowanie

Urządzając kuchnię pamiętaj nie tylko o ergonomii czy funkcjonalności – skup się przede wszystkim na swoim guście, aby pomieszczenie było komfortowe i przebywanie w nim sprawiało Ci przyjemność!

 

5/5 - (1 vote)