Spis treści
W nowoczesnym budownictwie co rusz pojawia się wiele innowacyjnych rozwiązań i technologii, które mają na celu usprawnienie prac budowlanych. Istnieją jednak metody, które są sukcesywnie stosowane od wielu lat i jak dotąd nie znalazły sobie godnego zastępstwa. Należą do nich szalunki, których używa się wszędzie tam, gdzie ma miejsce praca z betonem. Sprawdźmy, czym dokładnie są szalunki, jakie mają zastosowanie i jakie są ich podstawowe rodzaje.
Szalunek – co to jest?
Szalunki stanowią tymczasową konstrukcję, którą wykorzystuje się na placu budowy do stawiania elementów betonowych, w tym schodów, fundamentów, stropów, ogrodzeń itp. Jest to rodzaj formy, której zadaniem jest nadanie pożądanego kształtu określonym elementom oraz zapewnienie im stabilności na czas wiązania betonu. Szalunki najczęściej są produkowane z drewna oraz z materiałów drewnopochodnych, np. płyt ze sklejki lub drewnianych wiórów. Zdarza się również, że do produkcji szalunków używany jest metal.
Szalunki – rodzaje
Szalunki budowlane dzielą się na kilka rodzajów, które różnią się konstrukcją i obszarem zastosowania. W tym artykule przyjrzymy się tym rodzajom szalunków, które są najczęściej stosowane we współczesnym budownictwie. W pierwszej kolejności rozróżniamy szalunki ścienne, szalunki stropowe oraz szalunki tracone i to właśnie z tymi rodzajami deskowania najczęściej można się spotkać przy stawianiu konstrukcji z betonu.
Szalunki ścienne
Przy wznoszeniu betonowych ścian, niezastąpionym wsparciem na budowie są szalunki ścienne. Służą głównie do zabezpieczenia otworów w ścianach, takich jak okna i drzwi. Czasami pełnią też rolę wspornika dla dekoracyjnych elementów na elewacji. Wyróżnia się dwa rodzaje deskowania ściennego: lekko gabarytowe, które nadają się do samodzielnego montażu, oraz średnio gabarytowe, które są montowane za pomocą żurawia budowlanego. Te ostatnie charakteryzują się zwiększoną odpornością na parcie betonu.
Szalunki stropowe
Ten rodzaj szalunków ma za zadanie podtrzymanie konstrukcji stropu. Charakteryzuje się równomiernym rozłożeniem podpór, na którym układane są szalunki drewniane, zwane również dźwigarami. Szalunki stropowe stosowane są w budynkach posiadających dwie lub więcej kondygnacji.
Szalunki tracone
Pomiędzy szalunkami traconymi, a zwykłymi szalunkami, istnieje kilka istotnych różnic. Szalunki tracone są specjalnymi konstrukcjami, które łącząc się z betonem, tworzą oczekiwany rezultat. Ten rodzaj szalunki nie musi być zdejmowany po związaniu betonu, tak jak dzieje się to w przypadku tradycyjnych szalunków. Elementy konstrukcji mogą stać się częścią budynku, co w wielu przypadkach niesie ze sobą dodatkowe korzyści, np. w postaci lepszej izolacji termicznej.
Kiedy zdjąć szalunek z betonu?
Szalunków nie należy zdejmować, zanim beton całkowicie wyschnie i osiągnie swoją maksymalną wytrzymałość. Proces ten może trwać od kilku dni do nawet kilku tygodni, a zatem nie warto spieszyć się z tą czynnością. Czas schnięcia betonu zależy od kilku czynników, w tym od rodzaju oraz wymiarów konstrukcji, temperatury i warunków pogodowych, a także od rodzaju zastosowanego betonu. Istnieją spory na temat tego, kiedy zdjąć szalunek z betonu. Niektórzy „fachowcy” uważają, że deskowanie można bezpiecznie zdjąć już następnego dnia, jednak pewniejszym rozwiązaniem jest pozostawienie konstrukcji na dłuższy czas. Przyjmuje się, że całkowite schnięcie betonu wynosi maksymalnie około miesiąca.
Gdzie można zamówić szalunki różnego rodzaju?
Jeśli potrzebujesz odpowiednich szalunków na swoją budowę, pamiętaj aby kupować produkty wyłącznie od sprawdzonych, renomowanych producentów. Sklep budowlany posiada w swojej ofercie różne rodzaje szalunków na budowę, w tym szalunki ścienne, stropowe oraz szalunki tracone. Poprzez sklep internetowy można kupić gotowe elementy i zestawy, jak również skontaktować się w celu przygotowania indywidualnej oferty. Wysokiej jakości produkty oparte na nowoczesnych technikach gwarantują solidność i niezawodność w swoim zastosowaniu.

Cześć wszystkim! Nazywam się Adrian. Jestem szczęśliwym mężem i ojcem. A to jest historia jednej z największych przygód w naszym życiu – budowy upragnionego domu.