Drzwi przesuwne to modny element stosowany we wnętrzach domów i pomieszczeń użytku publicznego. Z ich pomocą możemy nadać charakter domu i zagospodarować przestrzeń na bardziej funkcjonalną.

Zalety zastosowania drzwi przesuwnych

System drzwi przesuwnych (barn door) pozwala stworzyć ruchome ściany, co umożliwia podzielnie pomieszczenia i jego optyczne powiększenie oraz doświetlenie. Służy także do oddzielania od siebie stref funkcjonalnych (np. jadalnię od salonu), pozwalając jednocześnie na zaoszczędzenie miejsca. System drzwi przesuwnych jest najchętniej wybierany ze względu na to, że sprawdza się w niewielkich mieszkaniach lub w domu, w którym chcemy wygospodarować oddzielną spiżarnię lub garderobę.

Wybór drzwi przesuwnych

Drzwi przesuwne są niezwykle efektowne i nadają specyficzny klimat we wnętrzach, co przyciąga wielu właścicieli mieszkań lub domów, a także hoteli i miejsc użytku publicznego. Producenci tego rodzaju drzwi dbają o szeroki wybór modeli w różnych stylistycznych opcjach, pasujących do wnętrz między innymi w stylu skandynawskim, rustykalnym, minimalistycznym.

Do odpowiedniego materiału, z jakiego zostały wykonane drzwi przesuwne można dobrać równie atrakcyjne prowadnice (element, po którym drzwi będą przesuwać się po ścianie), np. metalowe w kształcie podkowy idealnie pasujące do drewnianych drzwi w stylu country. Drzwi przesuwne są mocnym akcentem, który przyciągnie spojrzenia i odda charakter domu czy też styl jego mieszkańców.

Montaż drzwi przesuwnych

Montaż systemu drzwi przesuwnych jest stosunkowo łatwy. Zestaw gotowych elementów (między innymi szyny, rolki, listwy, okucia i profile łączące) może być wykonany z metalu lub tworzywa sztucznego. Wszystkie elementy są ze sobą kompatybilne a ich montaż nie wymaga dodatkowego kucia, murowania lub malowania. Wspomniane wcześniej prowadnice, po których przesuwają się drzwi, mogą być dodatkową ozdobą lub zostać schowane w skrzydle drzwiowym. W tym wypadku konstrukcja musi być lżejsza.

Drzwi przesuwne mogą być montowane zarówno na ścianie murowanej, jak i kartonowo gipsowej, czy też suficie. Musimy pamiętać, że aby drzwi mogły swobodnie się przesuwać, należy zostawić w obszarze ich poruszania się puste ściany. Z tego względu lepiej nie zastawiać w tym miejscu ścian meblami i nie wieszać na nich odstających ozdób.

Rate this post