Świadomość ekologiczna Polaków systematycznie rośnie. Nic więc dziwnego, że z roku na rok zwiększa się w naszym kraju wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, np. do ogrzewania budynku i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Celowi temu służą temu m.in. pompy ciepła. To ekologiczne urządzenia, które można zamontować nawet w budynkach już zamieszkanych. Jakie rodzaje pomp ciepła można dostać na rynku?

Pompy ciepła – dostępne rodzaje

Wraz ze zwiększającą się świadomością na temat zmian klimatycznych spowodowanych działalnością człowieka rośnie wśród Polaków wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Po boomie na fotowoltaikę można się spodziewać, że i pompy ciepła zdobędą szersze uznanie wśród inwestorów. Stanowią bowiem ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych kotłów wykorzystywanych do ogrzewania budynków i podgrzewania wody użytkowej.

Biorąc pod uwagę rodzaj źródła, z którego ciepło może być pozyskiwane, pompy ciepła dzieli się na:

  • pompy gruntowe – charakteryzują się wysoką efektywnością działania. W efekcie pojedyncze urządzenie może stanowić jedyne źródło ciepła dla budynku. Z powodzeniem ogrzeje dom, jak i posłuży do podgrzania wody użytkowej. W przypadku tego wariantu źródłem ciepła jest grunt. To chętnie wybierana przez Polaków opcja,

  • pompy wodne – podobnie jak pompa gruntowe odznaczają się wysoką efektywnością działania. Pojedyncze urządzenie może więc pełnić funkcję jedynego źródła ciepła dla domu. W jego przypadku źródłem ciepła jest woda gruntowa. Niestety, koszt wybudowania i stopień skomplikowania takiego systemu jest na tyle duże, że stanowi on rzadko wybieraną opcję,

  • pompy powietrzne – cieszą się rosnącą popularnością. Nie wymagają bowiem poniesienia na starcie wysokich kosztów inwestycyjnych. W ich przypadku źródło ciepła stanowi powietrze pobrane z zewnątrz. Pompa powietrzna wymaga jednak zastosowania dodatkowego źródła ogrzewania.

To, na jaką opcję zdecyduje się inwestor, zależy od jego indywidualnych potrzeb i wysokości dostępnego budżetu. Wiele zależy też od warunków instalacyjnych. Dlatego dobór rodzaju pompy ciepła, jak i jej montaż warto zlecić fachowcom.

Zapraszamy po więcej informacji: pompy ciepła Kraków.

5/5 - (1 vote)