Aranżacja stylistyczna sypialni pozostaje odrębną sprawą wobec funkcji tego pomieszczenia, którą jest wypoczynek. Czy naprawdę? Jak aranżacja sypialni może wpłynąć na zdrowy sen?

Dlaczego odpowiedni wystrój sypialni jest tak istotny?

Wystarczy przytoczyć jeden fakt: prawie połowę życia przesypiamy, a na sen udajemy się do sypialni. Już ta prosta wiedza pozwala docenić znaczenie nadania swojej sypialni odpowiedniego wystroju. Chcemy bowiem odpoczywać naprawdę: w warunkach, które temu odpoczynkowi sprzyjają. Dlatego właśnie dobrze urządzona sypialnia jest jedną z najważniejszych rzeczy, jaką powinniśmy zrobić w domu. W końcu chodzi o nasze zdrowie, które warunkuje pozostałe aspekty życia – chodzi o zdrowy sen w miejscu dokładnie do tego przygotowanym.

Zasady przy aranżacji sypialni

Zasad takich, szczególnie stylistycznych, znajdziemy wiele. Pozostają zasady związane być może już nie tyle z estetyką wnętrza (sypialni), ale z jego funkcją.

Sen jest naturalną potrzebą człowieka. Każdy z nas śpi. Współczesna wiedza naukowa o zjawisku snu pozwala nam na lepsze projektowanie sypialni pod każdym względem. Zanim przejdziemy do konkretnych stylów, zapamiętajmy jedną zasadę: należy zachować pełną kontrolę nad naświetleniem sypialni. Należy też przemyśleć, czy sypialnia ma być pomieszczeniem wyłącznie służącym odpoczynkowi, czy też będzie spełniała np. funkcje gospodarcze (np. szafy). Poza tym sprawdzonym zaleceniem pozostaje dobór odpowiedniego materaca i zwrócenie uwagi na łóżko, które stanowi samo centrum sypialni.

Egzotyczna sypialnia boho

W sypialniach typu boho używamy naturalnych materiałów, jak bawełna i drewno. Możliwe są przesłonięcia, np. przez bambusowe zasłony. Boho to także zdobienie ścian tkaninami lub obrazami (plakatami). Całość ma pozostać ciepła i naturalna, a jednocześnie nowoczesna. Za wrażenie przytulności mogą także odpowiadać stylizowane krzesła lub rolety.

Nowoczesna sypialnia glamour

Sypialnie typu glamour uchodzą za ekskluzywne i wymagają trochę więcej przestrzeni aranżacyjnej. Dobre pojęcie o tego rodzaju sypialni możemy wyrobić sobie zapoznając się z artykułem: https://erkado.pl/blog/sypialnia-glamour-jak-ja-urzadzic-i-jakie-drzwi-wybrac/. Styl glamour zakłada użycie tkanin śliskich. To jednocześnie duże, rozświetlone przestrzenie, utrzymane w stylizacji zwykle klasycyzującej. Liczą się takie elementy jak listwy (także na suficie), zabudowa ścian drewnem, niekiedy bardzo eleganckie żyrandole.

Sypialnia w stylu skandynawskim

Słynny styl skandynawski stawia na prostotę, minimalizm, w połączeniu z najwyższą funkcjonalnością. Obywa się bez niepotrzebnych zdobień – tu wszystko podporządkowane jest wygodzie. Użytkownik sypialni skandynawskiej ma przede wszystkim dobrze i zdrowo przespać noc. Usuwane są więc zbędne przedmioty, płaszczyzny są proste i jednolicie barwione.

Urządzamy sypialnię – podsumowanie

Bez względu na to jak zaaranżujemy naszą sypialnię, miejmy na uwadze: sypialnia jest miejscem, które powinno sprzyjać wypoczynkowi, relaksowi, uspokojeniu. Nie powinniśmy oszczędzać na takich przedmiotach jak dobry materac. Wiedzmy również, że w pewnym zakresie, szczególnie w mniejszych domach, sypialnie funkcjonują również jako miejsca dzienne, więc powinny być przygotowane do pełnienia tych ról.

Rate this post