Klinkier zazwyczaj kojarzony jest z wykończeniem elementów domu znajdujących się na zewnątrz. Stosuje się go jako warstwę wykończeniową elewacji budynku, schodów czy nawet małej architektury. Jednak może znaleźć on zastosowanie także w aranżacji wnętrz.

W tym ostatnim przypadku najlepiej sprawdzają się płytki klinkierowe, których wykorzystanie jest łatwe i daje ciekawe efekty dekoracyjne. Dlaczego warto zastosować klinkier we wnętrzach i do jakich aranżacji pasuje on najbardziej?

Klinkier – czy warto stosować ten materiał we wnętrzach?

Klinkier to materiał niezwykle wytrzymały zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i czynniki atmosferyczne. Dlatego głównie stosowany jest na zewnątrz budynków. Jednak inwestorzy coraz częściej decydują się na wykończenie poszczególnych wnętrz przy pomocy płytek klinkierowych. Mają one takie same właściwości jak cegły z klinkieru, gdyż są z nich produkowane (cegły są cięte na mniejsze elementy). Płytki są wytrzymałe na wysoką temperaturę, a także niskonasiąkliwe. Dlatego można je wykorzystywać zarówno w suchych, jak i wilgotnych pomieszczeniach.

Przy zastosowaniu klinkieru we wnętrzach wskazuje się głównie na jego walory estetyczne. Istnieje bowiem wiele modeli tego produktu, co sprawia, że łatwiej dopasować je do konkretnego pomieszczenia. Przykładem mogą być tutaj płytki klinkierowe Terca produkowane przez firmę Wienerberger, w której znajdują się zarówno propozycje do wnętrz nowoczesnych, jak i tych o bardziej klasycznych charakterze.

W jaki sposób wykorzystać klinkier w aranżacji wnętrz?

Płytki klinkierowe we wnętrzach zazwyczaj wykorzystuje się jako akcent podkreślający całą aranżację. Popularne jest ich zastosowanie jako okładziny kominków, zarówno tych klasycznych, jak i bio, którym chce się nadać nieco bardziej klasycznego wyglądu. Czasami wykorzystuje się je również w kuchniach, by podkreślić ich klasyczny, nawiązujący do rustykalnego stylu wystrój. Jednak najchętniej są one stosowane w salonach i jadalniach. Stanowią bowiem doskonałe tło dla podwieszanego sprzętu RTV, a także dla otwartych meblościanek utrzymanych w odpowiedniej stylistyce. Chętnie stosowanym zabiegiem jest również wykorzystanie płytek klinkierowych na ścianie, przy której ustawiony jest stół jadalniany. Można je także zastosować do zaakcentowania wnęki ściennej.

Do jakich stylów wnętrzarskich pasuje klinkier?

Dzięki temu, że płytki dostępne są w wielu różnych wariacjach, można je dobrać tak, by idealnie komponowały się z pozostałymi elementami wystroju wnętrza. Szczególnie dobrze prezentują się w pomieszczeniach stylizowanych na lofty. W takim przypadku idealnie sprawdzą się płytki stylizowane na stare, spękane cegły w kolorze czerwonym, przypominającym cegłę pruską. W pomieszczeniach rustykalnych można zastosować jasne płytki o strukturyzowanej powierzchni. Natomiast do wnętrz nowoczesnych, a także jako okładziny kominków, można wybrać te o wykończeniu glazurowanym. Prezentują się one niezwykle elegancko i są łatwe w czyszczeniu.

Rate this post