Zamiana łóżeczka niemowlęcego na klasyczne łóżko jednoosobowe to ważny moment w życiu każdego dziecka. Jaki model wybrać, aby był wygodny, bezpieczny i solidnie wykonany? Na co zwrócić uwagę kupując pierwsze łóżko dla dziecka? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w tekście.

Wybieramy wygodne i bezpieczne łóżko do pokoju dziecka – 5 najważniejszych zasad

Zakup łóżka do pokoju dziecka to wyzwanie, z którym prędzej czy później, musi zmierzyć się każdy rodzic. Maluch, który początkowo sypia w łóżeczku ze szczebelkami, mniej więcej po ukończeniu 3 r.ż. zaczyna szybciej rosnąć i potrzebuje nieco większej powierzchni spania od tej, która służyła mu dotychczas. Jesteście właśnie w takim momencie i musicie kupić łóżko dziecięce? Nasze porady i wskazówki mogą się przydać! Aby wam ułatwić znalezienie idealnego modelu, zebraliśmy w jednym miejscu 5 najważniejszych zasad, jakimi należy kierować się przy wyborze pierwszego łóżka dla dziecka.  

1. Rozmiar adekwatny do wieku i wzrostu dziecka

Wygodne i bezpieczne łóżko musi posiadać rozmiar adekwatny do wieku i wzrostu dziecka, przy czym ważna jest nie tylko jego długość i szerokość, ale też wysokość. Im niższe łóżko tym łatwiej będzie maluchowi wchodzić na posłanie i schodzić o poranku bez pomocy osób dorosłych. Być może brzmi to banalnie, ale to absolutnie kluczowa kwestia i coś, od czego powinniście rozpocząć poszukiwania łóżka do pokoju dziecka. Ustalenie wymiarów takiego mebla pozwoli wam nie tylko lepiej dopasować go do metrażu wnętrza, ale też zawęzi grono modeli wyłącznie do takich, które spełniają określone wymagania. W ofercie producentów znajdziecie łóżka dziecięce 160×80 cm, 190×80 cm lub 200×90 cm. 

2. Solidne materiały i wysoka jakość wykonania 

Łóżko dla dziecka zwykle kupowane jest w perspektywie użytkowania przez kilka kolejnych lat, dlatego musi być wykonane solidnie, z dbałością o najmniejsze nawet szczegóły i detale. Najwięcej do powiedzenia o jego jakości jak zwykle będzie miał tutaj materiał – ten powinien być nie tylko odporny na uszkodzenia i wytrzymały, ale też maksymalnie naturalny. Takimi właściwościami może pochwalić się przede wszystkim drewno, zarówno nasze rodzime, jak i egzotyczne. Drewniane łóżka dla dzieci cieszą się niesłabnącą popularnością od wielu lat, zarówno w klasycznej wersji z ramą wykonaną w całości z drewna, jak i tapicerowanej (pokrytej tkaninami). Szeroki wybór takich modeli w różnych rozmiarach oferuje sklep online sfmeble.pl

3. Wygodny materac ze stelażem

Kolejne, na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru łóżka do pokoju dziecka, to materac i znajdujący się pod nim stelaż. W gruncie rzeczy to właśnie z nimi dziecko będzie miało największy kontakt podczas snu, a nie z ramą łóżka. Idealny materac do łóżka dziecięcego powinien posiadać właściwości antyalergiczne i antyseptyczne, czyli nie uczulać, nie wywoływać alergii skórnych i nie gromadzić szkodliwych dla zdrowia malucha drobnoustrojów i bakterii. Prawidłowo dobrany materac przyczynia się do prawidłowego rozwoju dziecka i kształtowania się postawy ciała oraz dobrej kondycji kręgosłupa, dlatego nie warto przesadnie oszczędzać na jego zakupie i bagatelizować jego roli.  

4. Dodatkowe funkcje: schowek, zdejmowane barierki lub opcja rozkładania

Chcecie mieć pewność, że wybrane łóżko dla dziecka zapewni mu wygodę i bezpieczeństwo, a jednocześnie będzie funkcjonalne w użytkowaniu? Rozważcie dodatkowe opcje, takie jak: schowek, zdejmowane/regulowane barierki, zagłówek czy funkcję rozkładania. Takie udogodnienia potrafią zdziałać sporo dobrego, a już szczególnie w tych pokojach dziecięcych, które dysponują małą ilością miejsca. Łóżko dziecięce z wysuwaną szufladą na pościel lub stelażem, który można łatwo zamienić w wygodne posłanie to praktyczne i wielofunkcyjne rozwiązania na lata. Dodatkowa przestrzeń do przechowywania to coś, z czego nie warto rezygnować, niezależnie od wielkości i metrażu wnętrza. 

5. Ładna i pasująca do wystroju estetyka

Czy można kupić łóżko dla dziecka zupełnie pomijając jego wygląd i aspekty dotyczące estetyki? Można, ale nie warto tego robić. Dlaczego? Bo w taki sposób ryzykujecie niedopasowanie tego mebla do wystroju, nie wspominając o niezadowoleniu wyraźnie zamanifestowanym przez samego malucha. Idealne łóżko dziecięce nie musi być z tej samej kolekcji, co inne meble, ale powinno współgrać z aranżacją i posiadać wspólne mianowniki z resztą wyposażenia pokoju, czyli: wzornictwo, kształt i kolorystykę. Zgodzicie się chyba, że w ładnie wykonanym i posiadającym przytulną estetykę łóżku dziecku będzie zasypiało się i spało o wiele przyjemniej, prawda? 

Zamiana łóżeczka na łóżko dla dziecka: jak zrobić to dobrze? 

Po okresie niemowlęctwa, czyli mniej więcej około 3 r.ż. w życiu dziecka zwykle przychodzi czas na zmiany. Choć jest to tak naprawdę jedynie wiek umowny, bo zamiana łóżeczka na zwykłe łóżko to bardzo indywidualna kwestia, która powinna nastąpić w chwili dogodnej dla samego dziecka. Dopiero moment, w którym maluch nie obawia się samodzielnego spania jest odpowiedni do podjęcia kroków w tym kierunku. Jednoosobowe łóżka dla dzieci różnią się przecież od łóżeczek niemowlęcych nie tylko konstrukcją, ale i wysokością, szerokością oraz wielkością powierzchni spania.

Takie zmiany na początku mogą wywoływać niepokój i dyskomfort u małego dziecka. Jeśli jednak trzylatek jest na nie gotowy, możemy bez większych obaw zdecydować się wymianę łóżka na takie o wymiarach 160×80 cm, 190×80 cm lub 200×90 cm. Pierwsze z nich, czyli łóżko 160×80 cm będzie towarzyszyło dziecku mniej więcej do okresu przedszkolnego/szkolnego. Kolejne dwa, dzięki długości sięgającej 190-200 cm będą rosnąć razem z dzieckiem i posłużą mu przez długie lata, praktycznie aż do wieku dorosłego. Miejcie natomiast na uwadze to, o czym mówiliśmy wcześniej – idealne łóżko musi zostać dopasowane do metrażu i możliwości aranżacyjnych pokoju dziecka. 

5/5 - (1 vote)