Coraz więcej osób decyduje się na własną instalację fotowoltaiczną. Jest to rozwiązanie nie tyle opłacalne, co ekologiczne. Sama inwestycja w panele słoneczne na początku jest dość kosztowna, jednak z czasem się zwraca a my zyskujemy niezależność energetyczną. Jakie są najważniejsze argumenty przemawiające za opłacalnością fotowoltaiki?

Niskie rachunki za prąd

Właśnie wysokie rachunki za prąd są głównym powodem, dla którego decydujemy się na zainwestowanie w panele słoneczne. Dobrze dobrana i zamontowana fotowoltaika zniweluje koszty rachunków za prąd i pomoże zaoszczędzić dzięki możliwości odsprzedaży nadwyżek wyprodukowanej przez naszą instalację energii. Im większe prowadzimy gospodarstwo, tym bardziej będzie nam się to opłacać. Inwestycja szybciej się zwróci i zacznie zarabiać.

Niezależność energetyczna

Oprócz zmniejszenia kosztów przede wszystkim zyskujemy niezależność energetyczną. W obliczu kolejnych podwyżek za prąd własna instalacja fotowoltaiczna to gwarancja niskich kosztów za energię ale także poczucie bezpieczeństwa. Być może zyskamy dodatkowe ulgi podatkowe o ile nasze gospodarstwo domowe będzie ekologiczne.

Wartość nieruchomości wzrasta

Instalacja fotowoltaiczna podnosi wartość nieruchomości, a także staje się jej atutem. Dzięki temu zyskujemy atrakcyjną ofertę domu na sprzedaż, jeśli będziemy musieli się przeprowadzić. Jeśli mamy wątpliwości co do tego, czy inwestycja w fotowoltaikę będzie dla nas opłacalna i jej koszty szybko się zwrócą, można skonsultować się z doradcą profesjonalnej firmy.

Dotacje i ulgi na OZE

Na opłacalność fotowoltaiki wpływają dofinansowania z programów rządowych. Jednym z nich jest program Mój prąd, oferujący bezzwrotną dotację w kwocie do 5 000 zł na zakup i montaż fotowoltaiki. Możemy również zaoszczędzić biorąc udział w programie Czyste powietrze, jeśli wymienimy nasze domowe instalacje na ekologiczne. Możemy też skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i część kosztów odpisać z podatku. Na wypadek, gdyby jednorazowe koszty nas przerastały, banki przygotowały oferty niskoprocentowych kredytów, które ze względu na traktowanie inwestycji w ochronę środowiska w sposób priorytetowy pozwalają nawet na długi termin spłaty.

Ekologia i zdrowie

Fotowoltaika przetwarza światło słoneczne w energię eklektyczną i jest całkowicie odnawialnym źródłem energii. Zastępuje wykorzystywane do tej pory konwencjonalne źródła energii jak ropa, węgiel czy też gaz, a dzięki temu nie emituje niebezpiecznych substancji zatruwających powietrze. Inwestując w fotowoltaikę, mamy wkład w dobre dla środowiska i nas wszystkich zmiany.

5/5 - (1 vote)