Łazienka, poprzez panujące w niej warunki, a mianowicie zmiany temperatury oraz wysoki poziom wilgoci to pomieszczenie specyficzne. Aby jej wyposażenie służyło długie lata, cały czas zachowując nie tylko funkcjonalność, ale i estetyczny wygląd należy postawić na produkty dobrej jakości, dostosowane do specyfiki otoczenia.

Wybór mebli do łazienki — zdecyduj się na meble odporne na wilgoć i zachlapanie

Jak już wspomnieliśmy, w łazience panuje zgoła inny „mikroklimat” niż w pozostałych częściach domu. Po długim, gorącym prysznicu czy kąpieli, temperatura znacząco wzrasta, łazienka zaparowuje, dlatego też meble do łazienki powinny zostać wykonane z materiałów odpornych na takie czynniki. Niektórzy ulegają pokusie, aby umieścić w łazience zwykłe meble pokojowe, jednak na skutek działania wilgoci już po pewnym czasie zaczną one puchnąć, odkształcać się, a lakier bądź farba łuszczyć, przez co wkrótce będzie potrzebna ich wymiana.  Z tego powodu, chcąc umeblować łazienkę, należy dokonywać wyboru wyłącznie spomiędzy mebli przeznaczonych do takich pomieszczeń.

Materiały do wykonywania mebli łazienkowych

Być może dla wielu osób zaskakujący będzie fakt, że meble łazienkowe wykonuje się m.in. z płyty MDF a przecież jest to materiał niesłychanie podatny na działanie wilgoci. Meble łazienkowe mogą zostać wykonane z płyty MDF. Szkopuł tkwi w odpowiednim zabezpieczeniu takiego mebla przed niszczącym działaniem wody i wilgoci, toteż płyty pokrywa się specjalistyczną folią PVC, laminatami lub dostosowanym lakierem.  W łazienkach znakomicie sprawdzą się również meble z płyt HPL, czyli termo-utwardzanego tworzywa warstwowego, które charakteryzuje się wysoką odpornością na wilgoć, parę wodną i zmiany temperatury.

Co jeżeli ktoś jest miłośnikiem drewna? Czy takie meble mają szansę sprawdzić się w łazience? Należy pamiętać, że drewno jest bardzo wrażliwe na działanie wody, dlatego jeżeli mają zostać przeznaczone do łazienki, muszą zostać zabezpieczone specjalnymi lakierami lub woskami, oraz nie wolno zapominać o ich regularnej konserwacji. Istotny jest tutaj również rodzaj drewna, z jakiego wykonano meble — niektóre są wybitnie podatne na pęcznienie, toteż lepiej nie ustawiać ich w łazience, nawet mimo zabezpieczenia ich powierzchni.

W łazienkach w stylu industrialnym (loftowym) wykorzystuje się meble z dużą ilością elementów żeliwnych czy stalowych — aby nie uległy korozji w wymagających, łazienkowych warunkach, powinny zostać pokryte farbą zapobiegającą temu niekorzystnemu zjawisku.

O czym jeszcze warto pamiętać, kupując meble łazienkowe?

Aby uniknąć niedopasowania mebli do przestrzeni, którą chcemy zagospodarować, dobrze mieć pod ręką projekt łazienki, z uwzględnieniem jej wymiarów, oraz takich istotnych detali jak dostępy do odpływów czy gniazdek elektrycznych, tak aby optymalnie urządzić łazienkę. Nie zapominajmy o zachowaniu odpowiednich odstępów pomiędzy poszczególnymi elementami wyposażenia, ponieważ łazienka, musi być maksymalnie komfortowa dla użytkownika.

5/5 - (1 vote)