Kotły zasypowe to takie, które nie są obsługiwane automatycznie, ale ręcznie. Kojarzą się głównie z brudnymi, starymi, nieekologicznymi urządzeniami, które pochłaniają duże ilości opału i pracy. Choć wiele się w tej kwestii zmieniło kotły zasypowe przechodzą do historii. Co jest zatem przyszłością?
Wiele osób miało w życiu do czynienia z kotłem zasypowym. Wymagały one ciągłego dozoru, jednak miały też swoje zalety. Były stosunkowo tanie w zakupie, dzięki prostej budowie były mało awaryjne i pozwalały na spalanie szerokiej gamy paliw. O wysokiej sprawności można było jedynie pomarzyć. Co kilkanaście godzin wymagały załadunku paliwa, a co szczególnie istotne, zwłaszcza w dobie zwiększającej się świadomości ekologicznej, nie należały one do ekologicznych.
W związku z tym kotły zasypowe zostały objęte zakazem sprzedaży w 2018 roku. 1 lipca 2018 roku zaczęły obowiązywać przepisy, które zakazywały sprzedaży kotłów o klasie niższej niż 5, zgodnie z normą PN-EN 303-5:2012. Te z klasą wyższą niż 5 / Ekodesign były droższe. Ponadto, trudno było dostać kocioł zasypowy klasy 5. Kotły zasypowe dostępne są m.in. na Internecie
Kotły zasypowe z buforem
Tzw. “czyste kotły zasypowe” nie były produkowane na dużą skalę. W ostatnim czasie wiele się w tej kwestii zmieniło i kotły zasypowe klasy 5 dostępne są na rynku. Choć istnieją wyjątki, w przeważającej większości nie są one jednak w stanie spełnić obecnie obowiązujących norm emisyjnych w taki sposób jak np. kotły z buforem ciepła. Kotły zasypowe z odpowiednio zaprojektowanym systemem doprowadzenia powietrza do komory spalania, dodatkowo wyłożonej ceramiką mogą sprostać normom jedynie pracując z pełną mocą, gwarantującą dopalanie niepożądanych emisji. Aby tak się stało w przeważającej większości przypadków kocioł musi być podpięty pod bufor ciepła.
Kotły zasypowe zamontowane z buforem ciepła to tani sposób na czyste i niewymagające wiele zachodu ogrzewanie. Bufor ciepła to rozwiązanie, która sprawia, że palenie w kotle staje się niemal tak wygodne jak ogrzewanie kotłem podajnikowym.
Kotły automatyczne na pellet – ekologia i ekonomia w jednym!
Rozwiązaniem proekologicznym i niezwykle wydajnym jest jednak kocioł automatyczny na pellet. Pellet to paliwo stałe w formie granulatu, które uzyskuje się z biomasy, czyli np. odpadów drzewnych, uprawianych w tym celu roślin, odpadów oraz produktów ubocznych rolnictwa.
Automatyczny kocioł na pellet zapewnia niskie koszty ogrzewania i łatwą eksploatację. Jest też niezwykle skuteczny w walce ze smogiem. Eliminacja tzw. “kopciuchów” i inwestowanie w kotły przyszłości to bowiem pierwszy krok w stronę poprawy jakości powietrza.