Kominki wolnostojące zyskują na popularności. Nic dziwnego. Dają poczucie przytulności i nadają wyjątkowego charakteru pomieszczeniom. Co więcej, widok płomieni działa uspokajająco. Stanowią także dodatkowe źródło ogrzewania. Dzięki szerokiej ofercie można wybrać kominek idealnie dopasowany do własnych potrzeb. Dostępne są kominki o rożnych kształtach i z różnych materiałów. Jakie mają zalety każde z nich?
Obecnie dostępnych jest wiele modeli kominków wolnostojących, przy czym niektóre z nich wyróżniają się wyjątkowo designerską formą. To sprawia, że kominek może idealnie wkomponować się zarówno w tradycyjne, jak i nowoczesne wnętrze. Kiedy i gdzie najlepiej sprawdzi się kominek wolnostojący?
Kominek wolnostojący – koza czy tradycyjny?
Piece wolnostojące mają wiele zalet. Ich przewagą nad tradycyjnymi jest m.in. ilość miejsca jakie zajmują. Dzięki temu, że są dużo mniejsze niż zabudowane piece kominkowe mogą być instalowane w mniejszych pomieszczeniach. Ale to nie wszystko.
Tego typu kominek idealnie sprawdzi się, gdy dom jest już gotowy i nie chcemy niszczyć w dużym stopniu jego wykończenia. Jest stosunkowo szybki i prosty w montażu.
Współczesne kominki znacząco różnią się od tych zabudowanych także swoim wyrafinowanym wyglądem. Mogą stać wolno niedaleko od ściany, w której jest przewód kominowy, być estetycznie zaprojektowane i wyróżniać się wyjątkowym kształtem – np. owalnym, okrągłym czy kanciastym. Szeroki wybór kominków wolnostojących można znaleźć w Internecie
Piec wolnostojący – z jakiego materiału?
Kominek wolnostojący, popularnie nazywany kozą, dzięki współczesnemu wzornictwu może świetnie wpisać się w charakter wnętrza. Duże znaczenie ma w tym przypadku materiał, z którego jest wykonany.
Piece kominkowe wolnostojące mają zazwyczaj stalowy lub żeliwny korpus. Te wykonane z żeliwa mają zwykle bardziej tradycyjny, rustykalny styl, a ich obudowy nieraz zdobione są wymyślnymi ornamentami.
Kominki stalowe z kolei prezentują się bardziej nowocześnie. Nie tylko robią wrażenie lżejszych, ale też ważą mniej pomimo podobnych wymiarów – co jest niewątpliwie ich atutem, ponieważ nie trzeba wzmacniać stropu przy ich montażu.
Niezależnie od wyboru pieca kominkowego efekt końcowy jest niepowtarzalny. Fascynujący widok płomieni umili każdy wieczór, a dodatkowe źródło ciepła będzie szczególnie doceniane w sezonie jesienno-zimowym.