Kominki antysmogowe – nowoczesna ekologia

Ekologia w systemach grzewczych to już nie tylko dobra moda i zielona propaganda. Coraz to nowsze ustawy antysmogowe – zarówno wprowadzane ogólnopolsko jak i globalnie, dokręcają śrubę posiadaczom starych „kopciuchów” i zmuszają do zainwestowania w wydajniejsze i bardziej ekologiczne systemy ogrzewania.

Podobnie ma się sprawa, gdy chodzi o kominki. W rejonach Polski o największym natężeniu smogu – takim jak na przykład Kraków, wprowadzona ustawa antysmogowa zabrania nie tylko palenia w starych piecach i używania węgla jako opału, ale także uderza w posiadaczy kominków, palących drzewem.

Ekologiczny kominek antysmogowy – czy to możliwe?

Większość domów jednorodzinnych posiada w salonie kominek. Nawet jeśli nie wnosi on zbyt wiele do systemu ogrzewania, to żywy ogień ma w sobie taki czar i urok, że trudno z niego zrezygnować i wiele osób kominek posiada choćby dla jego estetyki i klimatu, jaki tworzy.
I choć rośnie świadomość proekologiczna wśród Polaków i coraz więcej osób zwraca uwagę na problem smogu, to jednak większość posiadaczy kominka nie wyobraża sobie długich zimowych wieczorów bez jego ciepła i odgłosu strzelających w ogniu polan.
O ile w imię ekologii i legalności zrezygnować trzeba będzie z dźwięku szczap pękających pod wpływem temperatury, o tyle z kominka w ogóle na szczęście rezygnować nie trzeba. Należy go jednak wymienić na nowoczesny i ekologiczny kominek pelletowy, który jest zupełnie antysmogowy i przy zachowaniu wszystkich walorów estetycznych posiadania kominka dodatkowo nie wpływa negatywnie na stan powietrza, dzięki temu, że nie wytwarza smogu.
W przeciwieństwie do kominków na biopaliwo, kominki na pellet spełniają również funkcję grzewczą. Biorąc pod uwagę ceny biopaliw i sposób działania kominków antysmogowych nimi zasilanych, ogrzewanie biopaliwami jest kompletnie nieopłacalne i kominek na biopaliwo nadaje się wyłącznie do sporadycznego użytku dekoracyjnego.
Zupełnie inaczej jednak działa kominek na pellet – stanowi on pełnowymiarowy dodatkowy punkt grzewczy, osiągając wartości cieplne od 6 do 11 kW.

CZYTAJ DALEJ  Płyta fundamentowa - jak ją wykonać i gdzie się sprawdzi? Poradnik krok po krou

Kominek antysmogowy na pellet – koszt i realizacja

Od początku trzeba zaznaczyć, że sam zakup specjalnego kominka to sprawa dość kosztowna. Dlatego warto oprzeć na nim instalację grzewczą, lub uzupełnić już istniejącą, żeby koszta mogły się w jakiś sposób zwrócić. Zwłaszcza, że zwykle nie ma możliwości przerobienia już posiadanego kominka tak, by spalał on pellet i należy zakupić zupełnie nowy kominek, a ceny takich urządzeń porównywalne są do cen pieców CO. Na szczęście istnieje możliwość uzyskania dotacji, dzięki temu, że kominek na pellet spełnia normy emisji zanieczyszczeń określone w dyrektywie 2009/125/WE z dnia 21 października 2009 i Rozporządzenia Komisji UE 2015/1185, dzięki czemu posiadają certyfikat EcoDesign.

 

Eksploatacja kominka na pellet – prostsza niż myślisz

W zależności od wybranego modelu kominka, możemy otrzymać urządzenie grzewcze w pełni zautomatyzowane – począwszy od modułu automatycznego rozpalania pelletu, przez moduł Wi-Fi, który pozwala na zdalne sterowanie kominkiem i zmianę parametrów spalania, do automatycznego systemu oczyszczania z popiołu wraz z systemami czyszczenia paleniska. Nowoczesne kominki na pellet to nowoczesne i funkcjonalne urządzenia, na które warto postawić. W zależności od wybranego modelu i pojemności zbiornika paliwa, pellet należy dosypywać co 2, 5 a nawet 7 dni, przy czym system spalania pelletu jest bardzo wydajny – 30 kg opału wystarcza na 2-3 dni, w zależności od ogrzewanej powierzchni.

1/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *