Meblościanka to królowa polskich mieszkań i choć niektórym kojarzyć się może raczej z minionymi czasami, w rzeczywistości w ostatnich latach przeżywa swój renesans. Jak wybrać meblościankę, która będzie pasowała do nowoczesnego wnętrza?

Skąd bierze się popularność meblościanek?

Meblościanki nigdy tak naprawdę nie oddały tronu żadnym innym salonowym meblom. Co jest tego przyczyną? Przede wszystkim połączenie funkcjonalności ze spójnym, estetycznym wyglądem.

Salon to pomieszczenie, w którym oczekujemy określonego zestawu mebli. Zazwyczaj będzie to przede wszystkim szafka RTV, w której obrębie stawiamy telewizor i pozostałą elektronikę. Do tego w zależności od indywidualnych potrzeb dobrać musimy szafki otwarte i zamykane, a czasem także komodę i szafę. Jeśli chcemy skompletować wszystkie te rzeczy osobno – czeka nas trudne zadanie, zwłaszcza że nawet meble, które na pierwszy rzut oka do siebie pasują, w rzeczywistości mogą różnić się wzornictwem lub kolorem wykończenia, jeśli pochodzą z różnych zestawów lub serii. Wówczas nawet jeśli mamy dobre oko, zamiast stylowego salonu powstać może pstrokaty potworek.

meble-pixelo6xZupełnie inaczej jest w przypadku gotowych meblościanek. Meble, z których je układamy idealnie do siebie pasują, same w sobie stanowiąc harmonijną bazę do wykończenia salonu. Do meblościanki wystarczy dodać odpowiednią kanapę i kilka elementów dekoracyjnych, by uzyskać spójne, nowoczesne wnętrze.

Jak wyglądają współczesne meblościanki?

mebloscianka

Obecnie meblościanki nie przypominają już topornych kolosów jakie pamiętamy sprzed lat. Wizję smutnej, monotonnej bryły poszatkowanej półkami przesłaniającymi całą ścianę możemy wymazać ze swojej pamięci. Współczesne meblościanki to spójne zestawy mebli, z których każdy wpisuje się w nowoczesne wzornictwo. Zamówić możemy zarówno komplety symetryczne, jak i takie, które skomponowane zostały tak, by ciekawie przełamywać monotonię wnętrza.

Elementy składowe nowoczesnych meblościanek z łatwością dobierzemy w taki sposób, by odpowiadały na potrzeby wszystkich domowników. Znajdziemy zestawy zarówno z otwartymi, jak i zamkniętymi szafkami, w zależności od preferencji znajdującymi się w obrębie stojących mebli, lub zawieszonych na ścianach. Komody wchodzące w skład meblościanki możemy dobrać niskie, poszerzając w ten sposób optycznie nieco zbyt krótką ścianę, lub strzeliste – pomagające wizualnie podnieść nisko zawieszony sufit. Jeśli mamy dość miejsca, całość zwieńczyć możemy szafą.

Co istotne, współcześnie nie ogranicza nas w żaden sposób styl czy kolor meblościanek. Wykonywane są zazwyczaj z wysokiej jakości płyt meblowych, często dodatkowo uszlachetnionych warstwą filmu melaminowego. Oznacza to, że występować mogą we wszystkich deseniach i zestawach kolorystycznych.

Jak dobrać meblościankę do współczesnego wnętrza?

mebloscianka-pixelo4x

Poza oczywistą sprawą jaką jest dopasowanie elementów do naszych indywidualnych potrzeb, nie możemy zapomnieć o dobraniu meblościanki do stylu, w jakim urządzone jest mieszkanie. Obecnie szczególnie modne są wnętrza minimalistyczne oraz nawiązujące do stylu industrialnego. Proste, dwukolorowe wzornictwo będzie więc tym, czego szukamy. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na meblościankę wykończoną mocnym, ciemnym kolorem, czy raczej na meble jasne – warto wybrać te, których przynajmniej niektóre elementy wykonane zostały z płyt imitujących drewno.

Meblościanka to bardzo funkcjonalny zestaw mebli, który nie tylko zaspokoi wszystkie nasze potrzeby, ale odpowiednio dobrany – nada salonowi nowoczesnego, harmonijnego wyglądu.

Rate this post