Instalacja elektryczna jest nieodłącznym elementem wyposażenia każdego mieszkania. Aby w 100% spełniała swoje zadanie, należy o nią odpowiednio dbać. W przeciwnym wypadku mogą pojawić się różnego rodzaju problemy z zasilaniem podłączonych urządzeń, a nawet niebezpieczne sytuacje zagrażające zdrowiu lub życiu mieszkańców. Instalacje elektryczne są wykonywane wyłącznie przez profesjonalistów z odpowiednimi uprawnieniami. Takie rozwiązanie daje pewność długiego i bezproblemowego używania instalacji, bez ryzyka uszkodzenia urządzeń elektrycznych.

Niesprawna instalacja elektryczna – najczęstsze objawy

Stare instalacje elektryczne, a dokładniej przewody, są najczęściej wykonane z aluminium, które z biegiem lat systematycznie ulega utlenianiu. Z tego powodu mogą pojawić się różnego rodzaju nieprawidłowości w ich działaniu. Przeważnie są to przepięcia i zwarcia, które bywają niebezpieczne. W jaki sposób sobie z tym poradzić?

  • Profesjonalne firmy oferujące instalacje elektryczne rekomendują, aby pralka, lodówka, kuchenki elektryczne, bojlery i inne sprzęty tego typu były podłączone do osobnych obwodów. Dodatkowo, każdy obwód powinien być wyposażony w wyłącznik nadprądowy. To sprawdzona metoda, która jest od lat z powodzeniem stosowana przez doświadczonych elektryków.

Jedną z przyczyn nieprawidłowo działającej instalacji elektrycznej jest zbyt wysoki poziom wilgoci. Aby tego uniknąć, należy montować elementy instalacji charakteryzujące się podwyższoną szczelnością. W tym celu warto zaopatrzyć się w produkty z klasą szczelności IPX5 lub wyższą.

Instalacje elektryczne – dodatkowe informacje

Jednym z kluczowych elementów każdej instalacji elektrycznej są popularne puszki, które z biegiem lat również mogą ulec awarii. Aby skutecznie zabezpieczyć całą instalację, najlepiej wszystkie puszki wymienić na nowe. Na koniec należy wspomnieć o gniazdkach, które w żadnym wypadku nie mogą być ruchome. Firmy wykonujące instalacje elektryczne wymieniają gniazdka i stabilnie osadzają je w ścianie, zapewniając tym samym komfortowe i bezpieczne użytkowanie.

Rate this post