Dach to element domu, na który z reguły przeznacza się ogromną ilość pieniędzy. Projekty budynków nowoczesnych posiadają dachy o nieograniczonej liczbie skosów czy gołębników. Istnieją jednak osoby, którym podczas budowy zależy jedynie na utrzymaniu optymalnej funkcjonalności, a przy tym zatrzymaniu przy sobie sporej sumy z budżetu.

Oczywiście cena dachu i jego prosta konstrukcja wcale nie oznacza, że będzie on brzydki czy mniej atrakcyjny. Aktualnie wszystkie projekty realizowane są w taki sposób, by nawet minimalistyczne budynki wyglądały bardzo futurystycznie. Jakie są więc sposoby na oszczędzanie w tej kwestii z głową, a nie kosztem bezpieczeństwa?

Odpowiedni projekt domu

Pamiętajmy, że decydując się na stworzenie skomplikowanego budynku, ciężko o możliwość uproszczenia konstrukcji dachowej. Więźba z reguły kreowana jest na podstawie wszystkich ścian oraz płyty. Chcąc oszczędzić więc sporą sumę na dachu, musimy również znaleźć alternatywę dla naszego domu marzeń.

Czasy są obecnie takie, że niezależnie od powierzchni i kształtu budynku, zawsze można stworzyć coś niesamowitego. Budynek o powierzchni prostokątnej da nam możliwość wyboru pomiędzy dachem skomplikowanym, a prostym. Wybierając już, czy konstrukcja ma być dwu- czy czterospadowa, a także ile dodatkowych elementów w postaci gołębników czy koszy ma posiadać, miejmy na uwadze, że trzeba będzie się w późniejszym etapie budowy do tego stosować. Nigdy nie szukajmy oszczędności w upraszczaniu więźby na zasadzie rzadszego umieszczania krokwi czy słupów wzmacniających. Każda połać musi posiadać określoną liczbę wsporników, których zadaniem będzie podtrzymywanie całej konstrukcji przez długie lata. Postępowanie w inny sposób jest nieodpowiedzialne i niebezpieczne dla domowników.

Jakie pokrycie dachowe wybrać?

Szukając oszczędności, a zarazem jakościowych materiałów na pokrycie dachowe, z reguły sięga się po blachy. Są one przede wszystkim żywotne i doskonale zabezpieczone przed korozją. Niektórzy nie są do końca przekonani odnośnie stosowania tych pokryć u siebie na dachach, a to ze względu na przeświadczenie o konieczności częstej ich wymiany. Jest to oczywiście nieprawda.

Prawidłowo wykonana blacha na dach jest w stanie wytrzymać na szczycie konstrukcji średnio pół wieku i nie zostać w tym czasie ani razu uszkodzoną. Nie jest to może materiał tłumiący dźwięki, ale za to łatwy w transporcie i montażu. Ponadto posiada wysoki stopień szczelności i wiele rodzajów, przez co każdy inwestor może zdecydować się na coś dla siebie. W ofertach sklepów widnieje kilka rodzajów pokryć blaszanych, a mianowicie blachodachówki, blachy trapezowe czy płaskie.

Skorzystanie z usług fachowego dekarza i cieśli

Wbrew pozorom, dobra firma dekarska nie musi posiadać ogromnej ilości certyfikatów i mieć wolnych terminów dopiero na trzy lata do przodu. Prawdę mówiąc, dobrze jest szukać lokalnych dekarzy działających w kilkuosobowej działalności. Z pewnością w trakcie budowy domu, ktoś ze znajomych poleci nam właśnie takie firmy.

Dekarze wykonujący pracę na własną rękę są z reguły dużo tańsi od kolosalnych firm zajmujących się wykonywaniem konstrukcji dachowych i montażem pokryć.

Rate this post