Śruby należą do najpopularniejszych rodzajów łączników. Mają one tak wiele zastosowań, że trudno wyobrazić sobie bez nich współczesny przemysł budowlany. Śrub na rynku jest jednak wiele – jak wybrać taką, która najlepiej spełni swoje zadanie w danym projekcie? Odpowiadamy!

Śruby – rodzaje

Wszystkie śruby zaprojektowane są tak, by mogły spełniać określone funkcje. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego rodzaju śrub, określ swoje wymagania i efekt, którego oczekujesz. Korzystasz z twardych czy miękkich materiałów? Jakimi narzędziami dysponujesz? Zadanie sobie tych pytań pomoże Ci uniknąć konieczności wymiany śruby na inny model.

Wyróżnia się wiele rodzajów śrub i wkrętów, a najczęstszym kryterium jest materiał, na jakim można je mocować. 

Śruby do blachy

Zwykle wkręca się je do samego łba, przez co nie ma żadnych przerw w gwintowaniu. Niektóre z nich mają końcówki samogwintujące lub samowiercące – to wygodne rozwiązanie, jeśli jeszcze nie wykonałeś otworów. 

Wkręty do płyt gipsowo-kartonowych

Można je rozpoznać po charakterystycznej krzywiźnie, która zapobiega rozdarciu płyty podczas mocowania śruby. Dostępne są dwie wersje:

  • z grubym gwintem – do zakładania płyt na drewnianych konstrukcjach;
  • z drobnym/podwójnym gwintem – do montażu na metalowej powierzchni.

Śruby do płyt typu g-k powinny być zakotwione na przynajmniej 2 cm. Żeby mieć pewność, że cała konstrukcja się utrzyma, wybierz większe wkręty. 

Wkręty do drewna

Grube, mocne łączniki, które mają znacznie większe odstępy między gwintami niż śruby do blach. Tego typu wkręty najczęściej składają się z główki i rdzenia, na którym znajduje się gwint. Zazwyczaj produkuje się je ze stali nierdzewnej, aby były odporne na korozje i uszkodzenia mechaniczne. 

W naszym sklepie tme.eu mamy różnorodne śruby i wkręty do wielu materiałów. Jeśli szukasz uniwersalnych i niezawodnych łączników, zapoznaj się z naszą ofertą.

Rozmiar śruby

Kluczowy jest wybór odpowiedniego rozmiaru śruby. To on określa, czy łącznik będzie w stanie się utrzymać lub odpowiednio zakotwiczyć. Grubość wkrętu musi odpowiadać nie tylko ciężarowi, ale również wymiarom materiału, na którym go mocujesz. 

Przed zakupem zapoznaj się dokładnie ze specyfikacjami i parametrami danego produktu. Bezpiecznie jest wybrać śrubę, która jest w stanie utrzymać przynajmniej dwukrotność ciężaru wszystkich obciążeń zewnętrznych. Dzięki temu znacznie zmniejszysz ryzyko, że łącznik nie poradzi sobie z obciążeniem. 

5/5 - (1 vote)