Niewielkie domy modułowe, które możemy postawić bez pozwolenia, z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nic dziwnego – są ekologiczne, piękne w swojej prostocie, a ich budowa przebiega błyskawicznie.

Szczególnie popularne są obecnie domy loftowe, które nie tylko urzekają swoim minimalizmem, ale oferują również ogromną ilość możliwości w zakresie przemyślanego urządzenia przestrzeni domowej w sposób praktyczny i funkcjonalny.

 

Domy modułowe bez pozwolenia charakteryzują się tym, że ich powierzchnia nie przekracza zwykle 35m2, co może budzić pewne wątpliwości w kwestii zagospodarowania przestrzeni w zadowalający sposób. Istnieją jednak ciekawe sposoby na to, by w pełni wykorzystać drzemiący w domu modułowym potencjał. Jakie to sposoby? Przekonajmy się w poniższym artykule.

Antresola – sposób na dodatkową przestrzeń

Klasycznym rozwiązaniem, które często wykorzystuje się podczas budowy domów modułowych, jest antresola. Niektóre projekty z góry przewidują antresolę, a w przypadku innych warto zapytać producenta o opcjonalną możliwość wyposażenia domku w taką dodatkową przestrzeń. Najpopularniejszą praktyką jest wykorzystywanie antresoli jako części sypialnej, która z uwagi na swoją specyfikę oddzielona jest od pozostałej części domu. Pozwala to na uzyskanie zacisznego pomieszczenia idealnego do odpoczynku i relaksu. Dodatkową korzyścią płynącą z obecności antresoli są prowadzące do niej schody, w których możemy ukryć szuflady na rzeczy składające się na wyposażenie domu.

Wykorzystaj taras

Drewniany taras ulokowany w klimatycznym miejscu otoczonym lasem lub z widokiem na jezioro to marzenie każdej osoby ceniącej spokój i bliski kontakt z przyrodą. Zaletą domków modułowych jest możliwość wzbogacenia projektu o dużą część tarasową, która łączy się z całą konstrukcją i jednocześnie pozwala na stworzenie własnej strefy wypoczynkowej. Wystarczy jedynie postawić na niej wybrany przez siebie zestaw mebli ogrodowych, kilka doniczek z żywymi roślinami, a następnie cieszyć się swoim własnym rajem na ziemi.

Ciekawą koncepcją jest także organizowanie ogrodów oraz szklarni przy wykorzystaniu płaskiego dachu budowli. Możemy na nim tworzyć niewielkie uprawy ziół, warzyw, a także kompozycje kwiatowe. Taka przestrzeń może stanowić dodatkową strefę relaksu oraz idealne miejsce do korzystania z promieni słonecznych.

Bez problemu możemy także wykorzystywać płaski dach jednego z modułów do stworzenia wspaniałej strefy ogrodowej czy balkonowej, nie ponosząc przy tym praktycznie żadnych większych kosztów. Szklarnia czy oranżeria na dachu w takiej sytuacji to po prostu niewielki kaprys.

Minimalizm kluczem do sukcesu

Mniej znaczy więcej – właśnie tą zasadą należy kierować się, projektując wnętrze domku modułowego. Prosty, nienachalny styl doskonale wpisze się w prostą i wręcz surową koncepcję stosowaną w przypadku domów modułowych. Nadmiar zbędnych ozdób i elementów wyposażenia niewpływających w żaden sposób na funkcjonalność nie jest tutaj wskazany. Rozwiązaniami, w które warto zainwestować są m.in. wielofunkcyjne meble składane, a także lustra, które optycznie powiększają każdą, nawet najmniejszą przestrzeń.

Rate this post