Coraz więcej gospodarstw domowych, a także przedsiębiorstw oraz gospodarstw rolnych, decyduje się na założenie instalacji PV. Sprzyja temu system dotacji na fotowoltaikę oraz możliwość odliczenia jej kosztów od podatku. A co z jej opłacalnością pod względem rachunków? Jeśli chcesz ją sprawdzić, to wystarczy kalkulator fotowoltaiki. Jak z niego skorzystać?

Instalacja PV a rachunki za prąd

Niezależność energetyczna to nie jedyne zalety elektrowni słonecznej. Stawiając na takie rozwiązanie, przede wszystkim skutecznie obniżamy rachunki za prąd. Oczywiście koszt samej instalacji do najmniejszych nie należy, jednak atrakcyjne dofinansowania i odliczenia od podatku znacznie je zmniejszają. A to z kolei pozwala na zwrot inwestycji w fotowoltaikę dla gospodarstw domowych w ciągu zaledwie 6 lat.

Jeśli chcesz sprawdzić, ile dokładnie zaoszczędzisz na rachunkach za prąd dzięki instalacji fotowoltaicznej, to pomoże Ci w tym kalkulator fotowoltaiki. Natomiast jeśli interesuje Cię jaką kwotę będziesz mógł odliczyć od podatku po zainstalowaniu paneli słonecznych, to przydatnym narzędziem będzie: Fotowoltaika odliczenie od podatku kalkulator.

Panele fotowoltaiczne kalkulator

Fotowoltaika kalkulator to aplikacja online, która pozwala na szybkie wyliczenie opłacalności instalacji fotowoltaicznej w oparciu o podanie konkretnych danych. Najważniejsza jest tutaj kwota, jaką płacisz za prąd w danym okresie rozliczeniowym, ponieważ to ona będzie podstawą wyliczenia oszczędności oraz średniego zużycia prądu. Należy także podać rodzaj dachu (płaski lub skośny). Czasami możliwa jest instalacja paneli jedynie na gruncie, wtedy należy zaznaczyć właśnie ten wariant.

Wszystkie te dane są niezwykle ważne, ponieważ pozwolą one również na określenie mocy instalacji, a tym samym liczbę potrzebnych paneli PV oraz koszt ich montażu. Co zatem z zasadniczym pytaniem, które oczywiście brzmi: fotowoltaika czy się opłaca? Jak zatem faktycznie wyglądają oszczędności płynące z posiadania własnej elektrowni słonecznej?

Fotowoltaika opłacalność

Fotowoltaika kalkulator pozwala na dokładne wyliczenie oszczędności, jakie daje instalacja PV. Przykładowo, aktualnie dla domu jednorodzinnego o dachu skośnym i miesięcznych rachunkach za prąd w wysokości 150 zł, oszczędności z tytułu paneli fotowoltaicznych liczonych przez 25 lat, wyniosą ponad 59 tys. zł. W takiej sytuacji wystarczająca będzie fotowoltaika złożona z 9 paneli PV, które zapewnią moc 3,42 kWp.

Jak widać, oszczędności są olbrzymie i w skali roku wynoszą kilka tysięcy złotych. Jeśli chcesz sprawdzić, ile Ty możesz zaoszczędzić na elektrowni słonecznej, to kalkulator fotowoltaiki wyliczy Ci wszystko w kilka sekund.

Rate this post