Nadchodząca wielkimi krokami zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej DVB-T na DVB-T2 sprawia, że wiele osób zastanawia się, czy nadal będzie mogło odbierać bezpłatną telewizję. Pojawia się również pytanie, czy w przypadku, gdy okaże się to nie możliwe lepszym rozwiązaniem będzie zakup dekodera, czy nowego telewizora? Odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule, który wyjaśnia czym jest nowy standard DVB-T2.
Czym jest standard nadawania telewizji naziemnej DVB-T2?
DVB-T2, czyli Digital Video Broadcasting – Terrestrial 2 to następca DVB-T, czyli obecnie używanego standardu nadawania telewizji naziemnej, który został wprowadzony w 2013 roku. Tegoroczna zmiana standardu nadawania, czyli wprowadzenie DVB-T2 to nowa era dla telewizji naziemnej, ponieważ możliwe będzie obieranie wszystkich kanałów w jakości HD, co nie było możliwe przy stosowaniu DVB-T. Zmiany poskutkują jednak nie tylko poprawą jakości odbieranego obrazu, czy dźwięku, ale również możliwością odbierania telewizji hybrydowej, czyli HbbTV. Korzystanie z aplikacji umożliwi łączenie się z konkretnym kanałem, co rozszerzy funkcjonalność telewizji naziemnej. Dodatkowo odbiorcy nowej telewizji naziemnej będą mogli otrzymywać spersonalizowane reklamy, a także uzyskają dostęp do zwiastunów i materiałów archiwalnych.
W jakim celu wprowadzany jest nowy standard nadawania telewizji naziemnej?
Wprowadzenie nowego standardu nadawania telewizji naziemnej, czyli DVB-T2 jest nie tylko efektem rozwoju technologii, która umożliwia podniesie jakości odbioru, ale wynika przede wszystkim z nakazu Komisji Europejskiej. Jest to związane z faktem, że niektóre pasma telewizji naziemnej muszą być wykorzystane do rozwoju sieci 5G i mogłoby to zakłócać standard DVB-T. Wprowadzenie DVB-T2 rozwiązuje ten problem, ponieważ nowy standard będzie odporny na wszelkiego rodzaju zakłócenia sygnału.
Wymiana telewizora, czy zakup dekodera DVB-T2?
Nadchodząca zmiana standardu nadawania sprawia, że wiele osób obawia się konieczności wymiany telewizora na nowy, co może wiązać się z dużymi kosztami. Najpierw jednak warto zweryfikować, czy posiadany przez nas sprzęt obsługuje standard DVB-T2, co można zrobić szukając takiej informacji w jego instrukcji lub na dedykowanych kanałach testowych, które są obecnie udostępnione w telewizji naziemnej. Odbieranie ich oznacza, że telewizor posiada DVB-T2, a co za tym idzie zmiana standardu nadawania nie będzie miała negatywnych konsekwencji. Co w sytuacji, gdy telewizor nie posiada DVB-T2? W takim przypadku najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest zakup dekodera DVB-T2, który umożliwi odbiór nowego standardu na sprzęcie nie obsługującym DVB-T2. Czy warto zatem wymieniać telewizor na nowy? Jeżeli posiadamy sprzęt kupiony w latach 2015-216 to jak najbardziej warto dokupić dekoder, ponieważ tego typu sprzęt może posłużyć jeszcze przez kilka lat. W przypadku, gdy nasz telewizor jest starszy dobrym rozwiązaniem może być wymiana na nowy, który będzie posiadał nowoczesne funkcje.
Podsumowując należy stwierdzić, że zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej na DVB-T2 nie powoduje konieczności wymiany telewizora na nowy. Wynika to z faktu, że większość telewizorów sprzedawanych po 2017 roku obsługuje ten standard, a w przypadku starszego sprzętu można dokupić dedykowany dekoder.