Jak skutecznie wyczyścić dach? Czy wystarczy do tego zwykła ogrodowa myjka ciśnieniowa, czy może konieczna jest pomoc profesjonalnej firmy? Dowiedz się, kiedy możesz pozwolić sobie na samodzielne czyszczenie dachówek lub blach, a kiedy niezbędne okaże się zamówienie profesjonalnej usługi.
Jakie zabrudzenia mogą znaleźć się na dachu?
Dach jest wystawiony bezpośrednio na bardzo zróżnicowane rodzaje zabrudzeń. Najmniej problematyczne wydają się być pyły i kurz niesione przez wiatr, gdyż w ich przypadku zwykle wystarczy spłukać dach lub poczekać na deszcz. Gorzej sytuacja przedstawia się w przypadku porastania dachu przez mchy, algi i innego rodzaju porosty. O ile same w sobie nie stanowią one zagrożenia, a niektórym wręcz może podobać się zazieleniały dach, o tyle niestety gromadzą one wilgoć, która ma przez to nieustanny kontakt z materiałem pokrywającym dach i może doprowadzić do jego uszkodzenia. Niepożądane są także zabrudzenia emisyjne. Sadza i spaliny nie tylko zaburzają estetykę dachu, ale też pod wpływem UV mogą doprowadzić do łuszczenia się farby na dachach blaszanych – odsłonięta blacha będzie narażona na postępowanie korozji.
Kiedy konieczne jest mycie dachów z profesjonalną firmą?
Niektóre zabrudzenia niestety nie dadzą się łatwo usunąć za pomocą ogrodowej myjki ciśnieniowej, nawet z podgrzaniem wody lub z użyciem płynów czyszczących. Dach porośnięty mchami czy algami będzie wymagał nie tylko ich usunięcia, ale też zneutralizowania niewidocznych dla oka zarodników. W tym celu specjaliści z firm świadczących usługi czyszczenia dachów używają specjalistycznych środków biobójczych, dzięki którym pozbywają się zarodników zagnieżdżonych w porowatej powierzchni dachówek.
Domowe środki czystości lub sama woda pod wysokim ciśnieniem niekoniecznie poradzą sobie również z zanieczyszczeniami emisyjnymi, tłustymi plamami na dachach czy wreszcie lepkimi sokami z drzew.
Profesjonalne firmy, dysponują wysokiej jakości środkami czyszczącymi, które rozmiękczają różne rodzaje zabrudzeń, a także neutralizują zarodniki porostów. Następnie pozwalają spłukać przy pomocy myjek wysokociśnieniowych i przygotować w ten sposób dach do ewentualnych dalszych zabiegów pielęgnacyjnych, tj. malowania i impregnacji.
Kiedy możesz wyczyścić dach samodzielnie?
Czyszczenie dachu powinno być przede wszystkim skuteczne i obejmować nie tylko poprawę stanu wizualnego, ale przede wszystkim zneutralizowanie szkodliwości zabrudzeń. Dlatego samodzielne czyszczenie może okazać się dobrym pomysłem w sytuacji, kiedy dach został niedawno pomalowany i zaimpregnowany, dzięki czemu pokrywa go ochronna powłoka, która zapobiega łatwemu osadzaniu się zabrudzeń. Wówczas często wystarczy po prostu spłukać dach wodą z myjki ciśnieniowej.
Niemniej zawsze musisz pamiętać o zachowaniu ostrożności i zastosowaniu środków bezpieczeństwa, szczególnie na dachu o ostrym spadzie.