Odpowiednia izolacja termiczna ścian to jeszcze nie wszystko. Nie należy zapominać o tym jak ogromne znaczenie ma prawidłowe ocieplenie dachu i poddasza. Czy zdawałeś sobie sprawę, ze przez źle ocieplony dach można stracić nawet 25% ciepła? To znaczące marnotrawstwo energii oraz pieniędzy.
Dlatego, aby cieszyć się domem energooszczędnym i ustrzec się przed koniecznością kosztownej wymiany ocieplenia poddasza, o prawidłowe ocieplenie warto zadbać już na wstępie. Może to być dobrej jakości styropian, wełna mineralna, folie termoizolacyjne lub pianka PUR.
Materiały do ocieplania poddasza — krótka charakterystyka
Wśród materiałów dociepleniowych, od lat góruje styropian. Bardzo dobre parametry termoizolacyjne, idą w parze z przystępną ceną, a samo wykonanie takiego docieplenia nie należy do szczególnie trudnych zadań. Należy jednak pamiętać, że styropian, styropianowi nierówny. Lepiej jest postawić na produkt droższy, lecz lepszej jakości niż na bardzo tani styropian o małej gęstości, który ma tendencje do kruszenia lub rozwarstwiania się.
Coraz większym powodzeniem w dziedzinie ociepleń poddaszy cieszą się folie termoizolacyjne. Stanowią one połączenie pianki poliuretanowej z matą termoizolacyjną, dzięki czemu dostosowują się do każdej powierzchni. Sprzedawane są w formie rulonów, więc są bardzo łatwe w transporcie, co z pewnością docenią właściciele samochodów osobowych (dla zobrazowania — transport dużych płyt styropianowych wymaga większej przestrzeni w pojeździe).
Największym atutem jest to, że w tego typu izolacji wykorzystuje się zasadę lustra odbijającego energię cieplną. W efekcie dom będzie chroniony przed przegrzaniem latem, a w miesiące chłodne będzie skutecznie zatrzymywał ciepło w swoim wnętrzu.
Zważywszy na fakt, że folie termoizolacyjne są odporne na działanie wilgoci, przeciwdziałają rozwojowi szkodliwych dla zdrowia grzybów.
Poddasze, można też bardzo szybko ocieplić przy zastosowaniu pianki PUR. Jest ona lekka, nie obciąża konstrukcji i znakomicie przylega nawet do nierównych powierzchni.
Kolejnym, często wykorzystywanym materiałem do dociepleń jest wełna mineralna (skalna lub szklista). Wełna to nie tylko sprawdzona izolacja termiczna, ale również akustyczna, stąd poleca się ją do budynków usytuowanych w głośnych miejscach (centrum miasta, okolice drogi o dużym natężeniu ruchu etc.) Należy wziąć pod uwagę, że jest też dosyć ciężka, a to z kolei wymaga bardziej wytrzymałej konstrukcji poddasza. Konieczne będzie też wykonane paroizolacji. Montaż tego typu ocieplenia jest dosyć wymagający i czasochłonny — może potrwać nawet kilkanaście dni.
Od czego zależy wybór ocieplenia dachu?
Aby wybrać odpowiedni materiał ociepleniowy, należy wziąć pod uwagę wytrzymałość konstrukcji, budżet, jaki dysponujemy oraz nasze oczekiwania (w tym właściwości, na jakich nam zależy czy czas, jaki zamierzamy przeznaczyć na wykonanie ocieplenia poddasza).
Bez względu na to, na jaki rodzaj ocieplenia padnie wybór, wybierać materiały sprawdzonej jakości, oraz zadbać o ich prawidłowy montaż, aby uniknąć przykrych niespodzianek w przyszłości.

Cześć wszystkim! Nazywam się Adrian. Jestem szczęśliwym mężem i ojcem. A to jest historia jednej z największych przygód w naszym życiu – budowy upragnionego domu.
Bardzo ciekawy artykuł. Warto uświadamiać dlaczego nie należy zapominać o prawidłowym ociepleniu dachu i poddasza. Jest to bardzo ważna kwestia dla każdego domu.