Prawdopodobnie wielu z Państwa spotkało się z taką nazwą, jak tarcza diamentowa. Dla wielu słowo diament natychmiast kojarzy się z minerałem, który jubilerzy szlifują i otrzymują brylant. Jednak w tarczach diamentowych stosuje się diamenty syntetyczne, a nie naturalne, w przeciwnym razie ich koszt byłby bardzo wysoki.

Syntetyczny diament ma wysoką wytrzymałość, dlatego w osprzęcie diamentowym działa jako element tnący i niszczy materiał, który ma zostać przecięty. Specjaliści firmy DiStar pomogą nam zrozumieć tematykę tarcz diamentowych, powiedzą Ci, z czego się składają, jak są wykonane i które z nich najlepiej wykorzystać do określonych celów.

Składniki tarczy diamentowej

Każda tarcza diamentowa składa się z dwóch elementów – korpusu i warstwy diamentowej.

  • Korpus. Korpus tarczy diamentowej to okrąg, który może mieć różną średnicę, w zależności od używanego sprzętu. Średnice tarcz mogą wynosić od 100 mm do 1600 mm, a nawet więcej. Oprócz średnicy tarczy ważnym punktem jest otwór do lądowania, który również zależy od sprzętu. Na przykład, w przypadku szlifierek kątowych lub bruzdownic stosuje się korpusy z otworem 22,23 mm, w przypadku przecinarek do płytek, szczeliniarek – 25,4 mm, w przypadku innych rodzajów sprzętu otwór może być większy. Oprócz otworu do lądowania niektóre tarcze mają dodatkowe otwory, aby poprawić chłodzenie podczas cięcia. Korpus tarczy może być wykonany z różnych rodzajów stali, bardziej miękkiej lub mocniejszej, a czasem nawet ze stali hartowanej. Odpowiedzialni producenci osprzętu diamentowego przemyślano podchodzą nie tylko do wyboru stali, ale także do różnych parametrów samego korpusu. Często takie tarcze są sprawdzane pod kątem nierównowagi i, w razie konieczności, są równoważone. Sprawdzane są również inne ich cechy – bicie, wewnętrzne napięcie korpusu i grubość.
  • Warstwa diamentowa. Warstwa diamentowa jest elementem tnącym takiego osprzętu. Może być mocowany do warstwy różnymi metodami – galwanizacją lub spiekaniem próżniowym, a także metodą proszkową. Najpopularniejsze tarcze są wytwarzane metodą proszkową. Przy takiej produkcji tarczy diamentowej, proszki różnych metali (żelazo, miedź, brąz, kobalt, nikiel i inne) są mieszane z diamentami, a następnie spiekane. Warstwa diamentowa może być jednocześnie spiekana wraz z korpusem tarczy lub spiekane w osobne segmenty, które następnie są przyspawane lub lutowane do tarczy.

Te oba składniki mają ogromne znaczenie, ponieważ mają duży wpływ na wydajność tarczy. Do różnego rodzaju urządzeń i obrabianych materiałów starannie dobiera się zarówno stal korpusu, jak i skład proszków warstwy diamentowej. Niektóre z tych wiązań proszkowych działają optymalnie w trybie na sucho, podczas gdy inne są przeznaczone tylko do pracy z chłodzeniem wodnym.

Rodzaje warstwy diamentowej

Warstwa diamentowa tarczy może mieć różny wygląd i konfigurację, a zrobiono to nie tylko w celach marketingowych, ponieważ wszystkie te parametry wpływają na wydajność tarczy diamentowej i skrawalność niektórych materiałów. W sumie wyróżnia się kilka rodzajów warstwy diamentowej:

  • Jednolity. Tarcze z jednolitą (ciągłą) warstwą diamentową są wytwarzane poprzez spiekanie proszku z diamentami do korpusu. Ten proces odbywa się w specjalnej formie, która nadaje warstwie diamentowej wyglądu równego i prostego pierścienia, bez żadnych wgłębień lub wybrzuszeń.
  • Falowany. Takie tarcze są również spiekane wraz z korpusem, ale forma, do której wsypuje się proszek metalowy z diamentami, ma różne wgłębienia, dzięki czemu warstwa diamentowa nie jest ciągła, ale falowana; nazywane również tarczami turbo.
  • Segmentowy. Warstwa diamentowa takich tarcz jest spiekana w osobne segmenty, które są lutowane lub przyspawane do korpusu.
  • Kombinowany. Czasami kilka rodzajów warstwy diamentowej można połączyć w jednym produkcie. Na przykład, diamentowa warstwa jednolitej tarczy jest cięta laserowo na segmenty i nabiera wyglądu segmentowej. Lub segmenty tarczy są wykonane z tektury falowanej, w ten sposób łączy się rodzaj tarczy segmentowej z tekturą falowaną.

Rodzaj warstwy diamentowej wpływa na wydajność chłodzenia, prędkość oraz odpryski podczas obróbki (co jest bardzo ważne podczas cięcia materiałów okładzinowych).

Zakres zastosowania

Tarcze diamentowe są bardzo szeroko stosowane w budownictwie, ponieważ za ich pomocą można ciąć wiele materiałów budowlanych: cegłę, beton, asfalt, różne rodzaje kamienia naturalnego i sztucznego, metal, drewno i inne.

Jakie więc główne operacje są wykonywane za pomocą tarcz diamentowych?

  • Wiele rodzajów prac demontażowych.
  • Przycinanie materiałów okładzinowych.
  • Demontaż nawierzchni drogowych betonowych i asfaltowych.
  • Bruzdowanie pod układanie komunikacji.
  • Wycinanie otworów okiennych, dla drzwi i innych.
  • Przycinanie bloków, płyt podłogowych i innych wyrobów betonowych.
  • Cięcie cegieł, rur ceramicznych, łupków i dachówek.
  • Wycinanie przerw temperaturowych i dylatacyjnych w nawierzchniach drogowych.

Jest to nie cały wykaz robót budowlanych, które można wykonać za pomocą tarcz diamentowych. Najważniejsze jest, aby dobrać odpowiednią tarczę do obróbki materiału.

Jak dobrać diamentową tarczę

Najważniejszymi czynnikami przy wyborze tarczy są obrabiany materiał i sprzęt, na którym tarcza będzie używany. Wszyscy producenci osprzętu diamentowego wyraźnie regulują, do jakiego sprzętu i na jakich materiałach należy użyć tej lub innej tarczy. Istnieje kilka głównych kategorii materiałów, obrabianych za pomocą tarcz diamentowych:

  • Beton. Do obróbki betonu najczęściej stosuje się tarcze segmentowe lub falowane. Cięcie betonu, zwłaszcza zbrojonego, mocno obciąża korpus tarczy i przegrzewa ją, dlatego ważne jest dobre chłodzenie tarczy. Czasami takie prace są wykonywane przy dostarczaniu płynu chłodzącego, ale często cięcie betonu odbywa się również w trybie na sucho. Dobór tarczy do cięcia betonu odbywa się również w zależności od jego marki i obecności metalu w konstrukcji.
  • Cegła, kostka brukowa, krawężniki. Materiały te są łatwiejsze w obróbce niż beton, ale często ich cięcie odbywa się również za pomocą segmentowych lub falowanych tarcz do betonu.
  • Płytki ceramiczne i gres. Te materiały okładzinowe są prawie zawsze obrabiane za pomocą tarcz z ciągłą krawędzią, rzadziej – falowaną. Zastosowanie tarcz z ciągłą krawędzią wynika z faktu, że podczas cięcia tych materiałów bardzo często konieczne jest osiągnięcie minimalnych odprysków na płytce.
  • Granit i marmur. Materiały te są bardzo podobne w obróbce do gresu, ale wymagają wyspecjalizowanych tarcz, które często również mają ciągłą warstwę diamentową.
  • Asfalt. Asfalt jest bardzo ściernym materiałem, który szybko zużywa diament i metalowe spoiwo. Do wykonania prac, związane z cięciem asfaltu, producenci wynajdują specjalne kompozycje, w których jest kilka razy więcej diamentów niż w tarczach do obróbki innych materiałów. Zapewnia to odpowiednią żywotność podczas obróbki asfaltu.

Przy wyborze tarczy bardzo ważne jest, aby uwzględnić wszystkie zalecenia producenta – rodzaj sprzętu, maksymalne obroty, konieczność w chłodzeniu i inne. Używanie tarcz niezgodnie z ich przeznaczeniem może prowadzić do uszkodzenia i awarii tarczy diamentowej.

Rate this post