Kiedy przymierzasz się do zakupu nieruchomości, nie śpiesz się i dokładnie wszystko przeanalizuj. Sprawdź każdy możliwy element – nawet jeśli jest to mieszkanie/dom w przystępnej cenie! Proces inspekcji jest kluczowy, ponieważ nie nie chcemy żadnych nieprzyjemnych niespodzianek później. Nieruchomość to poważna inwestycja, nie można więc podejść do niej pochopnie. Co warto sprawdzić przed zakupem? Podpowiadamy w niniejszym artykule.

Przemyślany zakup

Przy podejmowaniu decyzji o tym, jaki rodzaj nieruchomości kupić, ważne jest, aby rozważyć plusy i minusy zarówno dla domów jednorodzinnych, jak i mieszkań w blokach. Lokalizacja powinna również wpłynąć na twoją decyzję. Wszyscy mamy różne możliwości finansowe. Czasami musimy wziąć kredyt. Warto zrobić obliczenia, które określą, ile pieniędzy możemy przeznaczyć na spłatę kredytu hipotecznego

Musisz o tym pamiętać

Ważne jest, aby znać status prawny nieruchomości przed jej zakupem. Musisz więc zajrzeć do księgi wieczystej. Tam znajdziesz wszystkie niezbędne informacje.

Kiedy szukasz nowej nieruchomości do zakupu, ważne jest, aby stan techniczny budynku był na dobrym poziomie. Zrozumienie wszystkich jego potencjalnych wad i zalet pomoże określić, czy ten dom lub mieszkanie jest sprzedawany za adekwatną cenę. 

Zaczynamy od zwrócenia uwagi na wszelkie zauważalne uszkodzenia strukturalne, takie jak pęknięcia/trzęsące się sufity, odpadające płytki od ścian itp.; nie powinny one stanowić zbyt dużej trudności podczas naszej inspekcji, ponieważ większość jest widoczna na pierwszy rzut oka. Ważne jest wszystko – zapach mieszkania, instalacja elektryczna, gniazdka itd. 

Po podjęciu decyzji o inwestowaniu w nieruchomości, nie wstydź się zadawać pytania. Jest wiele rzeczy, o które potencjalni kupcy powinni zapytać przed podpisaniem umowy właścicielem. Wypytaj o okolicę, sąsiadów, zarządców budynku, kontakt ze spółdzielnią… O wszystko, co jest dla ciebie ważne.

Lokalizacja twojego przyszłego domu jest ważnym czynnikiem. Przed zakupem zastanów się, czy chcesz mieszkać bliżej centrum miasta, gdzie jest więcej możliwości, ale też wyższe koszty związane z innymi codziennymi sprawami, czy też nie. A może wolisz wybrać spokojniejszą okolicę, gdzie można odpocząć i zrelaksować się w ciszy?

Warto przemyśleć także kwestię tego, czy interesuje cię nieruchomość z rynku pierwotnego czy wtórnego. Każdy z nich ma bowiem swoje wady i zalety i na podstawie twoich potrzeb możesz ocenić, co lepiej sprawdzi się u ciebie. Tutaj ważny będzie czas oczekiwania na nieruchomość, lokalizacja, możliwości finansowe itd. 

Potęga Internetu

Mamy to szczęście, że mieszkamy w czasach, gdzie niemal wszystko możemy znaleźć w Internecie. Dlatego też szukanie mieszkania jest o wiele łatwiejsze. Wystarczy tylko wpisać frazę, która nas interesuje (np. „sprzedaż domu Kraków”) i sprawdzić wyniki wyszukiwania. Zachowaj na później adresy najlepszych dla ciebie portali i przeglądaj je systematycznie. Dzięki temu będziesz trzymać rękę na pulsie.

Rate this post