Inwestor, który podejmuje decyzję o budowie domu, zaczyna prawdopodobnie od przeglądania projektów domów, które w ogromnym wyborze dostępna są w czasopismach, katalogach i na stronach internetowych. Wydawałoby się, że kiedy już jest pewien, że znalazł to, czego szukał, wystarczy zamówić gotowy projekt domu i złożyć wniosek o pozwolenie na budowę lub zgłoszenie budowy we właściwym urzędzie miasta lub gminy. W pewnym sensie tak, ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Okazuje się bowiem, ze to nie jest wszystko jedno, od kogo, w jakiej pracowni architektonicznej kupuje się projekt.
Znajomość przepisów i doświadczenie
Przede wszystkim biuro projektowe, które wybierzemy, może i powinno być pierwszym doradcą w sprawie planowanej inwestycji. Dobre i godne polecenia pracownie oferują wstępną analizę warunków działki, na której ma być realizowany gotowy projekt domu. Docelową adaptację projektu najlepiej jeśli wykonuje architekt lokalny, ale wstępna analiza pozwala uniknąć zbyt dużych zmian. Architekci i konsultanci najlepszych biur, takich jak pracownia architektoniczna Z500, mają na tyle duże doświadczenie, że po przeanalizowaniu dostarczonego przez inwestora miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy doradzą ewentualne zmiany, zaproponują projekt domu lepiej dostosowany do działki. Ponieważ śledzą on na bieżąco zmiany w prawie budowlanym, dostarczą projekt uwzględniający wszystkie przepisy, uprzedzą też o przewidywanych zmianach. W ostatnich latach istotne były przede wszystkim zmiany w standardach energetycznych budynków, które przebiegały etapami. Solidna pracownia nie tylko nie oferuje projektu w nieaktualnym standardzie, ale, jak Z500, przelicza projekt według obowiązujących norm i dostarcza aktualną dokumentację.
Profesjonalne konsultacje i wysoka jakość projektu
Profesjonalne doradztwo oprócz spraw prawnych i technicznych dotyczy funkcjonalności przyszłego domu oraz sposobu finansowania inwestycji. Inwestorzy najczęściej przyjmują pewne ramowe założenia co do powierzchni poszczególnych pomieszczeń, liczby kondygnacji, ogólnej konstrukcji domu. Kiedy wpisują je w wyszukiwarce gotowych projektów domów jednorodzinnych, otrzymują długie listy podobnych projektów, z których niełatwo jest wybrać ten najlepiej dopasowany i podpowie właściwe rozwiązania technologiczne, dostosowanie do potrzeb, planów i możliwości budżetowych inwestora.
Zasadnicze znaczenie dla dalszego przebiegu prac ma jakość dokumentacji projektowej. Należy brać pod uwagę nie tylko sam wydruk w odpowiedniej liczbie egzemplarzy, ale także narzędzia, jakich użyto do jej wygenerowania. Solidne i nowoczesne biura projektowe często za niewielką dopłatą oferują projekty w wersji elektronicznej, która bardzo przyspiesza i ułatwia pracę architekta dokonującego adaptacji. Zmiany wynikające z MPZP lub WZ wprowadzi on w szybciej i być może taniej. Profesjonalna dokumentacja usprawnia też realizację projektu domu przez ekipę wykonawczą. Dobrą praktyką jest zapytanie o rekomendowane pracownie kierowników budowy lub szefów ekip budowlanych, jeśli ma się taką możliwość.
Ponieważ projekt domu to ważny początek przedsięwzięcia, które często jest największym wydarzeniem i wyzwaniem rodziny, warto dobrze zacząć i kupić projekt w firmie, która istnieje już od jakiegoś czasu na rynku, ma grono klientów, których można zapytać o opinię, cieszy się pozytywnymi rekomendacjami wykonawców, może pochwalić się wieloma realizacjami swoich projektów.