Duże okna wyglądają świetnie we współczesnych nieruchomościach, ale są dość wymagające w montażu. Jeszcze zanim zamówisz przeszklenia o niestandardowych rozmiarach, poznaj odpowiedzi na 5 najczęściej zadawanych pytań. Dotyczą one głównie transportowania oraz osadzania szyb, a także profesjonalnego sprzętu, który będzie w tym pomocny.

1. Czy warto zdecydować się na duże okna i drzwi?

Jeżeli chodzi o ilość słońca, które wpadają do wnętrza domu czy biura, to jest ona nieporównywalnie większa w przypadku dużych szyb. Możesz zatem oczekiwać, że w środku zapanuje bardzo przyjemny mikroklimat, a zużycie prądu – zmniejszy się. Dużo zależy tu jednak od tego, jaka jest ekspozycja okien (północna, południowa) oraz jakie nasadzenia i w jakiej odległości od domu się znajdują. Jeżeli nic nie stoi na przeszkodzie, aby słońce docierało do okna i wpadało przez szybę, to możesz oczekiwać wnętrz wprost skąpanych w jego promieniach!

2. Ile kosztują duże okna?

Duże okna to duży wydatek. Ile trzeba zapłacić za niestandardowe drzwi tarasowe czy szklane ściany? Wszystko zależy od materiału, z jakiego wykonane są ramy, zastosowanego pakietu szybowego i wreszcie rozmiaru. Za okna balkonowe składające się z 3, 4 segmentów i dodatkowo otwierane lub rozsuwane niektórzy producenci liczą nawet 12 do 15 tysięcy złotych. Zawsze jednak upewnij się, czy w cenie jest montaż. W przeciwnym razie do tej wyceny dolicz koszt zatrudnienia ekipy instalatorów dysponujących odpowiednim sprzętem.

3. Jak zamontować okna i drzwi tarasowe?

Często kwestia montażu okien i drzwi tarasowych leży po stronie kupującego. Czasem jest to świadoma decyzja, aby zatrudnić firmę, która wykona prace instalacyjne szybciej i taniej niż producent. Wtedy trzeba znaleźć ekipę dysponującą przyssawkami do szkła, a nawet żurawiami, jeśli mówimy o wyższych kondygnacjach. Oczywiście o wyborze sprzętu decyduje fachowiec, którego zatrudniasz.

4. Czy duże przeszklenia są bezpieczne?

Szyby umieszczane w profilach dużych okien są odpowiednio wzmocnione i sztywne, co gwarantuje nienaruszalność konstrukcji. Są wyposażane w hamulce lub blokady (w zależności od rodzaju mechanizmu), co chroni przed zatrzaskiwaniem w razie przeciągu. W dodatku producenci proponują wiele elementów ułatwiających korzystanie z nich, jak podział na segmenty, obniżane progi czy opcja rozszczelnienia.

5. Czy przez duże szyby ucieka więcej ciepła?

Nie, jeżeli zdecydujesz się na okna o optymalnych parametrach izolacyjności cieplnej, to będą one chroniły wnętrza przed wychładzaniem lepiej niż murowane ściany.

Rate this post